Państwowe wsparcie dla zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka"

  • 05.03.2021, 18:58
  • Natalia Tryba
kopalnia-z-poprawkami.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
By skutecznie chronić bezcenny zabytek oraz leżące nad nim miasto - Kopalnia Soli "Wieliczka" otrzymała państwowe wsparcie, które gwarantuje finansowanie robót górniczych w perspektywie siedmiu, najbliższych lat. To oznacza, że dzięki dotacji, Spółka nie zwolni tempa działania i, że trwająca pandemia, nie wpłynie na stabilność zatrudnienia.

- Pracami zabezpieczającymi zajmuje się grupa kilkuset osób. W wielickiej kopalni pracują górnicy (w reżimie prawa geologicznego i górniczego) i te środki budżetowe pozwolą zapewnić planowanie siedmioletnie - również w kontekście zabezpieczenia miejsc pracy dla tych interesariuszy w postaci mieszkańców Wieliczki i nie tylko, którzy są bezpośredni związani z kopalnią, ale i ich rodzin. Mówimy więc o ogromnej grupie osób, zarówno z powiatu wielickiego jak i okolicznych miejscowości.

Spotkanie, podczas którego zmaterializowała się ustawa dotacyjna, było okazją, by podziękować parlamentarzystom, którzy wspierali działania Zarządu Spółki -

- Dla kopalni, w tym szczególnym okresie, kiedy mamy pandemię i kiedy Kopalnia Soli "Wieliczka" żyje z turystyki i ten ruch się zatrzymał, to ta dotacja nabiera szczególnego znaczenia, bo to są miejsca pracy, które mogą być zachowane, ale również nie przerywamy tego, co jest najważniejsze w tym wszystkim - czyli zabezpieczenia tego zabytku, bo pieniądze posłużą dla przyszłych pokoleń.

- To jest bardzo ważne dla naszego regionu. Kopalnia Soli to jest jeden z głównych pracodawców na tym terenie, ale i jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Polski. Jesteśmy w końcu znani nie tylko w Polsce, Europie, ale i świecie. Musimy dbać o to, aby w tym trudnym okresie, który zahamował ruch turystyczny, nie tylko w Polsce, ale i za granicą, musimy dbać, aby kopalnia utrzymała to całe dobro, które zostało wypracowane.

Warto podkreślić, że środki finansowe, które zostały teraz przeznaczone na wsparcie Kopalni w Wieliczce są rekordowe 
a jednym z najważniejszych zadań z zakresu zabezpieczenia na najbliższe 7 lat (czyli w okresie obowiązywania programu) jest modernizacja szybów: Daniłowicz, Kinga i Kościuszko.

- Kwoty, które wcześniej wpływały na rachunki kopalni, na zabezpieczenie kopalni, na zabezpieczenie traktów i ciągów komunikacyjnych po to, by kopalnia mogła w ogóle istnieć i tworzyć miejsca pracy były przelewane z roku na rok i w kwotach dużo mniejszych. To wsparcie, które teraz zostało podpisane i jest już umowa na konkretne pieniądze, bo na 85 milionów złotych, jest rekordowe, biorąc pod uwagę ostatnie lata i co więcej, jest zagwarantowaniem na najbliższe 7 lat, tą umową, która została podpisana przez zarząd kopalni S.A. a ministerstwem.

Dzięki wsparciu wielu osób, a w szczególności posłów ziemi wielickiej, pomimo ciężkich czasów dla turystyki, wielicka kopalnia może ze spokojem patrzeć w przyszłość. W latach 2021 – 2024 do kopalni będą trafiały coroczne transze po 85 milionów złotych, a w latach 2025-2027 transze w wysokości 70 milionów.

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe