Tarnów. Osocze ozdrowieńców nadal potrzebne

  • 04.03.2021, 14:55
  • Wioletta Zarębska
tarnow-osocze-ozdrowowiencow-nadal-potrzebne.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Cały czas potrzebne jest osocze ozdrowieńców. To jak do tej pory jedna z najskuteczniejszych metod leczenia koronawirusa. W szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie na bieżąco jest ono podawane chorym na COVID-19. Co więcej, tutaj toczy się najwięcej osocza w całej Małopolsce. Do tej pory miesięczne zapotrzebowanie to około 200 jednostek.

- Na wszystkie grupy jest zapotrzebowanie. Pacjenci przychodzą z różnymi grupami. Wczoraj ściągaliśmy np. 25 jednostek osocza, więc w jednym dniu to jest bardzo dużo - mówiła Lucyna Małczyńska, kierownik serologii transfuzjologicznej w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie. 

Trwająca trzecia fala pandemii może jednak spowodować wzrost zapotrzebowania na tę substancję.

- Wiadomo, że chorych na przybywa w rejonie i nie tylko. To, które osocze bierzemy, trzeba nadłożyć, żeby było na kolejny rzut. Chciałam podziękować z jednej strony tym, który byli chętni i faktycznie oddali dla chorych, jak również zachęcić następnych. Jeżeli tylko mogą i są ozdrowieńcami - zapraszamy do oddania - dodawała Lucyna Małczyńska. 

Aby oddać osocze, nie trzeba wcześniej się umawiać. Wystarczy przyjść do punktu poboru krwi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:15 do 11:30. W tym miejscu na takich samych zasadach można oddać też krew, która w szpitalu potrzebna jest cały czas. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku w ten sposób ratujemy komuś życie.

- To mi się wydaje bezcenne i na przestrzeni lat stwierdzam, że na prawdę motywacja jest bardzo duża. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, że potrzeba pomagać, oddawać krew - wyjaśniała Bogusława Witek-Zając, kierownik Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie. 

Dodajmy, że obecnie w szpitalu im. św. Łukasza jest około 70 pacjentów z COVID-19. W sumie placówka obecnie dysponuje 93 łóżkami dla zakażonych. Są też plany, że w razie potrzeby uruchomione zostanie kolejne 15 miejsc. W razie wyraźnego wzrostu zachorowań powróci temat zorganizowania szpitala tymczasowego w Arenie "Jaskółka" Tarnów.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe