Rządowe zmiany mogą uderzyć w rolników z regionu. Zamiast 700 zł. na kwartał mogą płacić do ZUS-u 1400 zł... miesięcznie

  • 03.03.2021, 18:08
  • Natalia Tryba
rolnicy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Planowane przez rząd pełne oskładkowanie umów zleceń spowoduje wiele zmian, które mogą dotknąć także rolników. Zamiast 708 złotych, płaconych raz na kwartał do KRUS-u - mieliby płacić ponad 1400 zł. miesięcznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szacuje się, że takiej zmiany może spodziewać się nawet 70 tys. osób.

- Pojawiły się tego typu doniesienia medialne o zamianie KRUS-u na ZUS. Natomiast będę rozmawiał z Ministrem Rolnictwa Grzegorzem Pudą. Pan Minister na pewno wyjaśni pewne kwestie - ja uważam, że to nie jest aż w ten sposób, aż tak drastyczne, żeby wszystkich rolników przerzucić z KRUS-u do ZUS-u. Nie ma takiej możliwości - mówi poseł Kaczmarczyk.

- Powinniśmy rozróżnić dwie kwestie: jeżeli mamy do czynienia z rolnikiem, którego głównym źródłem utrzymania, w przeważającej większości, przynajmniej 80% to dochody z produkcji rolnej (warzywa, owoce), kiedy rolnik sprzedaje samodzielnie to tutaj jestem za tym, by utrzymać KRUS. Po pierwsze żywność jest fundamentalna i strategiczna z punktu widzenia niezależności każdego kraju, więc praca rolnika jest ważna - wyjaśnia rolnik - Jan Czaja.
 
Jednak rolnicy borykają się też z cenami żywności i samą jej sprzedażą. Zupełnie Innym tematem jest sprzedaż pojedynczych produktów a  prowadzenie działalności gospodarczej.

-  Jeżeli rolnik postanawia podejmować działalność gospodarczą, to byłem za tym, by było to opodatkowane na ZUS-ie. Czyli wyodrębniamy te dwie rzeczy: produkcja rolna KRUS, natomiast jeśli się decyduje na prowadzenie działalności gospodarczej, to jak każdy przedsiębiorca na rynku - jestem za tym, by było to sprawiedliwie i by rolnicy, byli opodatkowani. Ja takim rolnikiem jestem - dodaje Jan Czaja.

Takie rozdzielenie pozwoli także zapobiec oszustwom - dodaje poseł Kaczmarczyk. 

- Kwestia związana z udawanymi rolnikami na pewno jest też problemem dla samych rolników. Mówiło się często o "Warszawce", która wykupowała ziemie i grunty i udawała rolników pobierając dopłaty bezpośrednie. Ten problem można rozwiązać wypłacając takie dopłaty do produkcji. Wtedy będziemy mieć wykaz, jak to rzeczywiście wygląda - dodaje Norbert Kaczmarczyk.

Dodajmy, że gotowy jest już projekt ustawy w tej sprawie. Przewidywany termin wejścia w życie to 1 stycznia 2022 r.
 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe