Powiat dąbrowski pamięta o Żołnierzach Wyklętych

  • 01.03.2021, 18:30 (aktualizacja 01.03.2021, 20:02)
  • Natalia Tryba
w-holdzie-niezlomnym-poprawiony-1930.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Obchodzony od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem wdzięczności za świadectwo, postawę patriotyczną i krew przelaną w obronie Ojczyzny. Mimo trwającej pandemii - samorządy dbają o to, by kultywować pamięć o bohaterach. Nie inaczej jest w powiecie dąbrowskim. Choć w tym roku - mniej uroczyście, bo w reżimie sanitarnym - oddano hołd niezłomnym. Wydarzenie rozpoczęło się odczytaniem przesłania Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej skierowanego do osób i środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

- Po raz kolejny spotykamy się w tym miejscu z okazji 1 marca. Obchodzimy te uroczystości pod hasłem Żołnierze Niezłomni - Powiat Dąbrowski Pamięta. My też pamiętamy i chcemy to uczcić, jak powiedziałem, po raz kolejny. Oczywiście - ze względów epidemicznych troszeczkę inaczej niż zwykle, ale nadal uroczyście - mówi Krzysztof Bryk - wicestarosta dąbrowski.

- Najważniejsza jest pamięć, bo przecież tutaj są nasi przodkowie i te osoby, które w tym trudnym wojennym i powojennym czasie walczyły dalej o naszą polskość, o to, byśmy dziś mogli normalnie funkcjonować.  Będziemy pamiętać, będziemy się tu spotykać i będziemy myśleć o tym, by nasi następcy - także tutaj przychodzili - dodaje burmistrz Krzysztof Kaczmarski.

Przedstawicieli organizacji i samorządów, którzy rok rocznie włączają się w działanie - nie trzeba było namawiać, by i 1 marca oddali hołd niezłomnym. 

- To jest bardzo  ważne, aby pamiętać o takich wydarzeniach i uczcić poległych bohaterów. Dla naszych miejscowości, szczególnie tych mniejszych, gdzie patriotyzm jest na pierwszym miejscu i przenika wszystkie społeczności, gdzie wiele osób miało swoich przodków w takich organizacjach, czy Wojsku Polskim, czy Legionach - tak naprawdę wszystko, co przenika nasze społeczności, jest ważne. To pokazuje wydarzenie 1 marca. Jako Kluby Gazety Polskiej również propagujemy patriotyzm, stąd inicjatywa, by zorganizować te obchody - mówi Krzysztof Gil. 

- Z pewnością jesteśmy winni naszym przodkom, za ich ofiarę życia, cierpień, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju i możemy się tą wolnością cieszyć. Tego typu uroczystości są aktem wdzięczności i hołdu tym bohaterom, którzy przyczynili się do niepodległości i że możemy żyć i mieszkać w wolnej, niepodległej ojczyźnie - dodał Wiesław Krajewski.

Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że młodzież, która w tym roku nie uczestniczyła w wydarzeniu, nie zapomni o tradycji. Złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Poległych Synów Dąbrowy było jednym z elementów tegorocznych obchodów Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 7 marca o godzinie 16:00 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się także koncert pieśni patriotycznych, który ze względu na obostrzenia wynikające z trwającej pandemii - odbędzie się w formie online. Transmisja wydarzenia będzie dostępna na stronie www.tarnowska.tv

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe