Sanepid nałożył karę na parafię w Kątach za nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego. Proboszcz odwołał się od decyzji i opublikował kontrowersyjne ogłoszenie

  • 25.02.2021, 16:36
  • Natalia Tryba
sanepid-katy-proboszcz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Policjanci z Komisariatu w Czchowie, podczas panujących obostrzeń sanitarnych w grudniu 2020 roku, otrzymali zawiadomienie dotyczące łamania restrykcji podczas nabożeństwa w parafii w Kątach. Msza, o której mowa, odbyła się przed świętami Bożego Narodzenia. O przekroczeniu ilości osób, które mogły wówczas wejść do świątyni - bezpośrednio poinformowano funkcjonariuszy.

- Kiedy policjanci udali się na miejsce - przeliczyli osoby, które wychodziły z kościoła po zakończeniu nabożeństwa. Okazało się, że liczba wiernych, uczestniczących na mszy, wynosiła 163 osoby, natomiast w przeliczeniu na metraż kościoła, zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami liczba wiernych mogła wynosić maksymalnie 30 osób - mówi Grzegorz Buczak.

Policjanci skierowali sprawę do brzeskiego Sanepidu. 

- Policjanci porozmawiali z księdzem oraz pouczyli go, by stosował się do zaleceń sanitarnych. Z interwencji sporządzili notatkę urzędową, która została przekazana do Sanepidu w Brzesku - dodaje aspirant.

Proboszcz parafii nie przyjął mandatu, a jak udało się dowiedzieć dziennikarzom Gazety Wyborczej, w ogłoszeniach parafialnych zamieścił następujący komunikat: "Donosicielstwo jest grzechem śmiertelnym, o którym bardzo rzadko się mówi, jeszcze rzadziej się z niego spowiada. Donosicielstwo stoi w jawnej sprzeczności z miłością bliźniego. Donosiciel, czyli kapuś, szpicel, to jak człowiek trędowaty, którego należy odizolować od ludzi zdrowych i prosić Jezusa o uzdrowienie, jak to było w dzisiejszej Ewangelii".

Dorota Żak - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku poinformowała, że Postępowanie odwoławcze w sprawie parafii Kąty toczy się aktualnie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Sprawie przygląda się także kuria diecezjalna. 

  - Ze strony kurii diecezjalnej zostało podjęte badanie sytuacji, jaka zaistniała w parafii Kąty. Została przeprowadzona rozmowa z proboszczem. Mamy świadomość, że łamanie obowiązujących norm ma swoje konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć. Dlatego też wielokrotnie, ze strony kurii, płynęły komunikaty o nałożonych limitach osób mogących uczestniczyć w liturgii - wyjaśnia ks. Ryszard Nowak.

Przypominano także o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, jednak parafia w Kątach przekroczyła limit o 130 osób.  Rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak tłumaczy zachowanie proboszcza mówiąc, że księża są w trudnej sytuacji. 

- Z jednej strony mają świadomość konieczności zachowywania tych limitów wprowadzonych a z drugiej strony ciąży na nich obowiązek zapewnienia wiernym dostępu do sprawowania kultu. Nikomu nie mogą zabronić wstępu do kościoła, ani nie mogą nikogo z kościoła, siłowo, usunąć - komentuje rzecznik.

 Kontrowersyjne ogłoszenia parafialne zniknęły ze strony internetowej kościoła. Rzecznik biskupa tarnowskiej dodaje, że istotą rozmowy z proboszczem był umieszczony przez niego komunikat. Sam proboszcz nie komentuje tej sprawy, ale według zapewnień ks. Ryszarda Nowaka - zrozumiał, że sformułowania nie były właściwe. To, czy mandat mogący wynosić nawet kilka tysięcy złotych zostanie utrzymany, pozostaje w decyzji wojewódzkiego sanepidu w Krakowie.

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
eradycator
eradycator 26.02.2021, 16:58
Czy policjanci którzy dopuścili się liczenia wiernych podczas mszy są niewinni ? "Ich habe nur Befehle befolgt"
jjjj
jjjj 26.02.2021, 16:18
Tak trzymać ks. proboszczu , tak trzymać - szkoda że ks. ma w parafii takie gnidy
Zofia
Zofia 26.02.2021, 15:39
Przepis dotyczy wszystkich !
Obiektywny
Obiektywny 25.02.2021, 18:51
To niech rzad zmieni glupi przepis 1 osoba na 15 m2 .. a na tych tzw . strajkach Feministek gdzie bylo cokolwiek zachowane, nawet podstawowej kultury.
greta
greta 26.02.2021, 19:17
i mandaty się przecież sypały, to o co ci chodzi, klecha też zasłużył skoro ma takich wiernych co to nie patrzą na przepisy tylko lezą do środka jak barany. Parafianie winni jak nic, nie szanujecie kiędza swego, oj nie.
W obronie wartości
W obronie wartości 25.02.2021, 22:44
I jakos tych bab nikt nie ukarał, a religię najlepiej na smietnik, swiat bez wartości... lewactwo ma wiecej praw nkz katolik

Pozostałe