Przemoc w rodzinie to plaga. Tarnowskie ośrodki wspierają ofiary

  • 24.02.2021, 13:41
  • Daria Kurczab
untitled.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Mimo że świadomość dotycząca przemocy jest coraz większa, to wiele kobiet latami godzi się na to, by mąż czy partner je poniżał. Nie czują się na tyle silne, boją się lub wstydzą, by poprosić o pomoc. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej to miejsce, gdzie mogą otrzymać odpowiednie wsparcie.

 -Procedura niebieskiej karty ma na celu udzielenie pomocy całej rodzinie, gdyż prowadzimy pracę systemową z rodziną, więc udzielamy całej rodzinie wsparcia właśnie w tej trudnej, żeby ta rodzina przede wszystkim uzyskała bezpieczeństwo oraz udzielamy jej specjalistycznego wsparcia -  mówi Kamila Kabat.

Zawsze najtrudniejszym przypadkiem jest przemoc wobec dziecka.

 -  Każda przemoc wobec dziecka, zarówno psychiczna jak i fizyczna dla dziecka jest bardzo krzywdząca. Natomiast sytuacje są bardzo drastyczne. Mamy przypadki myśli samobójczych ze strony dzieciaków - mówi Kamila Kabat.

Dodatkowo jeśli kobieta nie jest niezależna finansowo, to mimo wniesienia sprawy o rozwód musi jeszcze długi czas żyć pod jednym dachem z oprawcą. Nie ma zapewnionej pełnej opieki i ochrony. Często jedynym wyjściem jest zgłoszenie się do Centrum Interwencji Kryzysowej.

 - Świadczymy pomoc w bardzo szerokim zakresie, często ludzie dzwonią, żeby coś się dowiedzieć, co można zrobić w takiej sytuacji, gdzie się można zwrócić, w której instytucji można uruchomić procedurę niebieskiej karty, jakie trzeba warunki koniecznie spełnić, żeby procedura mogła być uruchomiona - mówi Katarzyna Strzesak.

Według danych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji to policja jest organem, który najczęściej zakłada niebieską kartę.

 - Jeżeli chodzi o niebieską kartę, to jest około 410 takich zgłoszeń rocznie, porównując 2020 do 2019 roku. W 2019 mieliśmy tych zgłoszeń 419. Jak widzimy, tendencja jest spadkowa. Dotyczą one przemocy, bo tutaj mam mówimy o przemocy, ale nie tylko fizycznej. Mowa również o przemocy ekonomicznej, umowa przemocy seksualnej oraz innej - Paweł Klimek.

Celem wdrażanych działań jest eliminacja przemocy wobec osoby, która jej doświadcza.

 - Pod koniec roku dostaliśmy nowe narzędzie, które popularnie nazywane jest przez policjantów  "pakietem pielgrzyma", czyli osoba, która znęca się bezpośrednio nad osobą uciśnioną w domu może dostać od policjanta nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania - mówi Paweł Klimek.

Ponieważ założenie niebieskiej karty nie jest jednoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o przemocy w rodzinie, w żaden sposób nie prowadzi ono do przeniesienia konfliktu na drogę sądową i rozwiązywania problemu w ten sposób. Mimo to niebieska karta stanowi bardzo solidny dowód w sprawie o stosowanie przemocy w rodzinie. W konsekwencji, jeśli ofiara przemocy domowej skieruje sprawę do sądu, taki dokument będzie bardzo mocnym dowodem.

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe