Tarnowskie szkoły są przygotowane na próbne matury i egzaminy ósmoklasistów

  • 23.02.2021, 14:16
  • Daria Kurczab
znane-sa-juz-terminy-probnych-oraz-sposob-przeprowadzenia-matur-i-egzaminow-osmoklasistow.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty odbędą się za kilka tygodni. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała terminy testów dla uczniów z ostatnich klas szkół średnich i podstawowych. 3 marca uczniowie ostatnich klas liceum napiszą próbną maturę, natomiast 17 marca zostanie sprawdzona wiedza ósmoklasistów. Wszyscy będą musieli stawić się tego dnia w placówkach.

 -My zobowiązaliśmy naszych uczniów, żeby uczestniczyli w tych zajęciach. Do matury przystąpi 287 trzecioklasistów, więc to jest przedsięwzięcie takie jak zwykle podczas matur. Ustawiamy stoły krzesła tak jak to odbywało się podczas matury majowej -  mówi Jan Ryba.

 - Przygotowując próbny egzamin ósmoklasisty, jest on przygotowany dokładnie tak, jak będzie wyglądał egzamin. Właściwie więc uczniowie wiedzą, w jakich grupach będą ten egzamin pisać - mówi Jan Ryba.

Z powodu sytuacji epidemicznej w kraju zarówno próbna matura, jak i próbny egzamin ósmoklasisty, mają się odbyć przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

 - Będziemy jeszcze sprawdzać temperaturę uczniom, oraz będzie obowiązkowa dezynfekcja. Oczywiście uczniowie wchodzą do szkoły w maseczkach, ale gdy już zajmą miejsce, to maseczki mogą zdjąć -mówi Jan Ryba.

 -Uczniowie zostali podzieleni na zdecydowanie mniejsze grupy. Klasy zostały podzielone na pół. Oprócz tego jeszcze mamy uczniów, którzy piszą z wydłużonym czasem w osobnych salach, więc ta liczba uczniów przebywających w jednej sali jest bardzo niewielka. W związku z powyższym ten reżim sanitarny, o którym cały czas mówimy, jest zachowywany - mówi Mariusz Zając.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o tym, że wymagany zakres wiedzy będzie okrojony o ok. 30 procent. Spowodowane jest to mniejszą efektywnością nauki zdalnej.

 - Poziom jest inny, są inne wymagania egzaminacyjne, troszeczkę będzie mniej zadań, mniejszy zakres materiału. Powinno być łatwiej - mówi Jan Ryba.

 -Ten egzamin będzie inny od egzaminów poprzednich, ponieważ Ministerstwo Edukacji i Nauki okroiło trochę materiał, a czas pisania egzaminu pozostał dokładnie taki sam, jak był w latach poprzednich, więc to jest pierwsza rzecz, która została w tym kierunku poczyniona, aby ten egzamin był w moim mniemaniu egzaminem łatwiejszym -mówi Mariusz Zając.

Mimo ograniczeń, jakie niesie za sobą zdalne nauczanie, nauczyciele starają się wspierać swoich uczniów.

 -. Przede wszystkim jesteśmy z uczniami cały czas. Mobilizujemy ich, żeby włączyli kamerę. Jeśli ta kamera jest, ten kontakt jest dużo lepszy. Te lekcje są bardziej  nastawione na to, żeby pomóc im w tej trudnej sytuacji - mówi Jan Ryba.

  -Nauczanie zdalne jest zupełnie innym sposobem nauki. Dużo więcej absorbującym, dużo więcej wymagającym samodyscypliny od ucznia i od nauczycieli. Na pewno taki sposób nauki nie zastąpi tego, co działoby się w szkole, więc tutaj też musimy brać taką poprawkę - mówi Mariusz Zając.

Wciąż ważą się losy egzaminów ustnych.

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe