Region tarnowski. Radar wyposażony w sztuczną inteligencję ostrzeże przed powodzią

  • 22.02.2021, 17:20
  • Wioletta Zarębska
radar-meteorologiczny-w-falkowej-ostrzeze-przed-powodzia.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kończą się prace związane z uruchamianiem Elektronicznego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego wyposażonego w radar meteorologiczny, który ma ostrzegać mieszkańców regionu przed powodzią. To urządzenie zostało zamontowane w miejscowości Falkowa i będzie monitorować całą zlewnię rzeki Białej Tarnowskiej tj. powiat tarnowski, gorlicki i nowosądecki. Oprócz ostrzegania przed powodzią system będzie prognozował obfite opady i deszcze nawalne. Całość zacznie działać w maju.

- Jest to Elektroniczny System Ostrzegania Przeciwpowodziowego oparty o wysokiej klasy elektroniczny radar meteorologiczny umieszczony na górze w Falkowej w gminie Ciężkowice. W promieniu 70 kilometrów będziemy od maja monitorować sytuację w zlewni rzeki Biała Tarnowska i na terenach tam położonych – zapewniał Tomasz Stelach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

To innowacyjny system mający elementy uczenia maszynowego, to znaczy, że jego działania oparte są o mechanizm sztucznej inteligencji.

- Pożytek dla mieszkańców jest bezsprzeczny, nie możemy tego kwestionować. Będzie duże wyprzedzenie jeśli chodzi o falę powodziową, informacja ta dotrze do mieszkańców. Na pewno te informacje, które z tego Elektronicznego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego będziemy pozyskiwać, będą pomocne, wymierne i dla mieszkańców pożyteczne – dodaje Tomasz Stelmach.

Powiat tarnowski, oprócz tego, że uruchomi system, to również chce się nim pochwalić w całej Polsce.

- Ten system jako innowacyjny chcemy zgłosić jako powiat, już po uruchomieniu go w maju tego roku, do konkursu Związku Powiatów Polski na innowacyjne projekty realizowane przez powiaty ziemskie. Myślę, że z nim będziemy jednym z faworytów do wygrania nagrody – wyjaśniał Tomasz Stelmach.

Projekt wart jest ponad 3 miliony złotych.

Powiat tarnowski Elektroniczny System Ostrzegania Przeciwpowodziowego budował od kilku lat.  

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe