Gmina Zakliczyn pionierem wdrażania programu "Czyste powietrze"

  • 10.02.2021, 18:25
  • Natalia Tryba
1002-zakliczyngot.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Program "Czyste powietrze" to ogólnokrajowa inicjatywa walki ze smogiem, która dociera do coraz większej ilości osób. Z roku na rok - edukacja nt. zanieczyszczeń i walka z nimi - prowadzi do lepszej jakości powietrza a tym samym spadku umieralności w kraju. Przeznaczone 103 miliardy złotych, które do 2029 roku zostaną wydane w ramach programu, trafiają do gmin i miejscowości aktywnie działających na rzecz zdrowia Polaków.

Gmina Zakliczyn jest  z pionierów, jeśli chodzi o wdrażanie programu "Czyste powietrze". My już w lipcu 2019 roku podpisaliśmy stosowne porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i w urzędzie powstał punkt pomocy przy wypełnianiu wniosków. Został także zatrudniony eko-doradca, który właśnie współpracuje z mieszkańcami. Kilkadziesiąt wniosków zostało tutaj wypełnionych i mieszkańcy wiedzą, że rządowy program wsparcia funkcjonuje w Zakliczynie i Gminie Zakliczyn - powiedział Dawid Chrobak - burmistrz miasta i gminy Zakliczyn. 

Bartłomiej Orzeł - Pełnomocnik Rządu ds. programu Czyste Powietrze odwiedził gminy, które propagują wśród mieszkańców postawy proekologiczne. 

- Ta gigantyczna praca, wykonywana właśnie przez gminy, w ramach realizacji programu Czyste Powietrze jest niezbędna do tego, aby on właściwie funkcjonował. Jako ósma gmina w Małopolsce - pan burmistrz podpisał porozumienie o współpracy z Wojewódzkim Funduszem. To oznacza, że jako jeden z pierwszych przyłączył się i wykonuje tą tytaniczną, mrówczą pracę - w ramach promocji i wspierania technicznego tego programu - wyjaśniał Bartłomiej Orzeł. 

Burmistrz Zakliczyna miał także spory udział w konsultacjach programu. Do gmin trafią środki w wysokości 100 mln złotych na promocję programu Czyste Powietrze. Do powiatu tarnowskiego trafi ponad pół miliona złotych. 

- Jestem przekonany, że to będzie realne wsparcie dla samorządów na poziomie gminnym, by mogły jeszcze bardziej efektywnie wykonywać swoje działania w ramach projektu. Będzie to kwota 30 tysięcy złotych na prowadzenie punktu konsultacyjnego. Zmieniamy także zasady zwrotu kosztów za realizację programu. Będzie to 50 złotych za każdy złożony wniosek i 150 złotych za wniosek złożony w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania - dodaje minister. 

Do tej pory było to 0 złotych za podstawowy poziom i 100 złotych za rozszerzony. W spotkaniach z włodarzami gmin wziął udział poseł Jan Duda, który podkreślał, że ważne jest, by każdy projekt był konsultowany i szeroko omawiany.   

- Tak to jest, że posłowie przygotowują i przyjmują różne rozwiązania prawne i nie zawsze a moze zbyt rzadko interesują się tym, jak to jest w praktyce realizowane. Mój pobyt na tym terenie - w gminie Zakliczyn jest spowodowany tym, żeby zobaczyć jakie są problemy, bolączki i co ewentualnie można próbować zmienić - tłumaczył Jan Duda. 

Program Czyste Powietrze realizowany jest przez rząd, ale prace związane z promocją wykonują gminy - dodał Jan Duda. Do najbardziej aktywnych gmin - w ramach nagrody - trafi dodatkowy milion złotych. 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Małopolska
Małopolska 15.02.2021, 11:46
Panie Burmistrzu Chrobak !!!!! Warto sprawdzić jak działa Związek Gmin Dorzecza Wisłoki ile zrobili !!!! Później będzie się Pan chwalił !!!!! Chwolby cztery torby .......
Małopolska
Małopolska 14.02.2021, 12:05
Szanowna redakcjo !!!!! Może zapytajcie mieszkańców Gminy Zakliczyn jak przebiega program pozyskiwania funduszy a nie propagandystów i ludzi którzy chwalą się w mediach co zrobili

Pozostałe