Do Zbylitowskiej Góry przyjeżdżał generał Haller

  • 09.02.2021, 14:56
Do Zbylitowskiej Góry przyjeżdżał generał Haller
W starej części cmentarza parafialnego w Zbylitowskiej Górze znajduje się niezwykły nagrobek. Pod zniszczoną zębem czasu tablicą z piaskowca spoczywa kapitan Wiktoryn Treter, oficer powstania listopadowego i kawaler krzyża Virtuti Militari. To grób, jakich wiele na polskich cmentarzach, grób patrioty, powstańca i społecznika. Jednak ten wydaje się być ciekawszy od wielu podobnych. Wszak przed wojną na ten grób przynosił kwiaty legendarny generał Józef Haller – komendant II Brygady Legionów Polskich i dowódca Błękitnej Armii. Generał przychodził na grób dziadka.

Niezwykłym grobem w Zbylitowskiej Górze zainteresował historyka Adama Rybę tarnowski muzyk i poeta Krzysztof Huber. Natomiast o koligacjach rodzinnych kapitana Tretera opowiedzieli rodzice Krzysztofa Hubera, mieszkańcy Zbylitowskiej Góry. Kapitan Treter ma, co prawda, jeszcze tablicę w kościele w Zbylitowskiej Górze, ale o nim i jego grobie trochę ostatnio zapomniano. Jak wspomina pan Huber, jeszcze w latach sześćdziesiątych nauczycielka historii w szkole w Zbylitowskiej Górze przyprowadzała uczniów na grób kapitana. Natomiast niezwykłe koligacje rodzinne Wiktoryna Tretera dopiero odkrywamy.

Kapitan Wiktoryn Baltazar Spirydion Treter urodził około 1790 roku. W 1830 roku wziął udział w walkach powstania listopadowego, za które został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W czasie Wiosny Ludów, w 1848 roku, został wiceprezesem Wydziału Ekonomicznego Rady Narodowej obwodu tarnowskiego, kierowanej przez księcia Sanguszkę, a później został wybrany do sejmu galicyjskiego. Był współwłaścicielem wsi Zgłobice, właścicielem miejscowości Niwki nad Dunajcem, a także wspólnie z Hilarym Treterem posiadał wieś Zalipie.

Wiktoryn Treter miał dwie córki; Józefę i Aleksandrę. Młodsza Aleksandra wyszła za mąż za Henryka Hallera de Hallenburga, powstańca styczniowego i znanego finansistę, który od 1879 roku pełnił funkcję dyrektora Galicyjskiego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie. Małżonkowie mieli pięciu synów i dwie córki. Trzecim dzieckiem, które urodziło się w 1873 roku, był późniejszy generał broni Józef Haller.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe