Jak zaplanować wjazd na posesję?

  • 18.01.2021, 11:35
  • Artykuł partnera
Jak zaplanować wjazd na posesję?

Wjazd na posesję powinien być nie tylko estetyczny, ale też wygodny i zapewniający możliwość bezpiecznego włączenia się do ruchu ulicznego. Jak go zaprojektować, aby miał wszystkie te cechy? I co sprawdza się lepiej – bramy przesuwne, czy może rozwierane?

Co mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującym prawem, budowa zjazdów z drogi gminnej i powiatowej nie wymaga formalnego zgłoszenia planowanych robót, ani uzyskania pozwolenia na budowę. W tym przypadku należy jednak pamiętać o konieczności uzyskania zgody na lokalizację zjazdu, a także na zajęcie pasa drogi podczas wykonywanych robót. Jeśli posesja jest usytuowana przy drodze krajowej lub wojewódzkiej, budowa lub przebudowa zjazdu może być przeprowadzana na podstawie zgłoszenia. Chociaż w tym przypadku nie ma obowiązku opracowywania projektu budowlanego, to do zgłoszenia dołącza się rysunek usytuowania zjazdu na terenie działki oraz opis techniczny planowanej inwestycji.

Warto też pamiętać, że przepisy regulują parametry, jakie powinny mieć zjazdy na posesje prywatne - ich szerokość musi wynosić co najmniej 3 m. Aby wjazd był wygodny w użytkowaniu, należy też pomyśleć o odpowiedniej bramie. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się bramy przesuwne. Wiele jednak zależy od rozmiarów posesji.

Bramy przesuwne czy rozwierane?

Planując wjazd na posesję trzeba pomyśleć o wyborze odpowiedniej bramy. Wygodnym rozwiązaniem są bramy przesuwne, w których skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Do wyboru mamy modele montowane na prowadnicach lub samonośne. Pierwsze z wymienionych wymagają nieco większego zakresu prac właśnie ze względu na prowadnice.

Trzeba też pamiętać o ich oczyszczaniu z błota, śniegu oraz lodu, mogących utrudniać przesuwanie się skrzydła. Bramy przesuwne o konstrukcji samonośnej nie wymagają prowadnic, a skrzydło znajduje się kilka centymetrów nad ziemią. Planując ich montaż należy jednak uwzględnić również długość przeciwwagi. Bramy przesuwne zapewniają więcej miejsca na podjeździe, jednak do ich użytkowania konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Z tego powodu tuż przy płocie nie można sadzić roślin ozdobnych ani instalować żadnych elementów dekoracyjnych.

Bramy przesuwne mogą też nie sprawdzić się przy wąskich działkach. Na takich posesjach lepszym rozwiązaniem bywają bramy rozwierane, zwłaszcza jeśli na podjeździe jest odpowiednio dużo miejsca, aby zapewnić wygodę ich użytkowania. Zarówno modele przesuwane, jak i rozwierane mogą być wyposażone w napęd, co wpływa na wygodę korzystania z nich.

Jaka nawierzchnia na wjazd?

Niezależnie od tego, czy na konkretnej posesji lepiej sprawdzą się bramy przesuwne czy też rozwierane, planując wjazd należy zastanowić się również nad odpowiednią nawierzchnią. Najlepiej jest wybrać materiał zapewniający bezpieczeństwo użytkowania niezależnie od warunków pogodowych, a jednocześnie łatwy do odśnieżania i do utrzymania w czystości.

Może to być np. kostka brukowa, z której łatwo usuniemy śnieg, a w razie zachlapania olejem samochodowym czy innymi płynami eksploatacyjnymi umyjemy ją za pomocą myjki ciśnieniowej. Projektując wjazd na posesję warto też kolorystykę nawierzchni dopasować do elewacji oraz do otoczenia domu, a także do stylu, w jakim utrzymana jest cała fasada.

Co jeszcze wpływa na wygodne użytkowanie wjazdu?

Odpowiednio dobrana brama oraz nawierzchnia wjazdu na posesję to nie wszystko. Na wygodę jego użytkowania wpływa również wykonane we właściwy sposób odwodnienie liniowe pozwalające na odprowadzanie deszczówki z podjazdu. Aby mieć pewność, że cały system będzie działał sprawnie, należy jego zaprojektowanie i wykonanie powierzyć specjalistom. Planując wjazd na posesję, warto pomyśleć również o oświetleniu. Do jego wykonania konieczne jest zastosowanie opraw i lamp o wysokiej klasie szczelności oraz o wytrzymałych oprawach. Dobrze wykonana instalacja oświetleniowa nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo, ale też będzie prezentować się estetycznie. 

undefined

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe