Szerpowie zdobyli K2. Co to oznacza dla innych himalaistów?

  • 18.01.2021, 09:38
  • Dzień Dobry TVN/x-news
Szerpowie zdobyli K2. Co to oznacza dla innych himalaistów?
Kilka dni temu grupa dziesięciu Szerpów dostała się na szczyt K2, jedyny na świecie ośmiotysięcznik niezdobyty zimą.

 To druga najwyższa góra na Ziemi. Dzień wcześniej Nepalczycy dotarli do 7800 m, bijąc tym samym rekord polskiej ekspedycji. O sytuacji pod K2 opowiedziała znajdująca się tam polska himalaistka Magdalena Gorzkowska. Czy wspinacze z innych krajów mają nadal zamiar zdobyć szczyt? Swoimi spostrzeżeniami na temat wydarzeń w Himalajach podzieli się w programie himalaiści: Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

 

Gilgit-Baltistan, Pakistan. Szczyt K2 wreszcie zdobyty zimą! Pierwszego, przełomowego zimowego wejścia na ostatni niezdobyty dotychczas ośmiotysięcznik dokonali nepalscy Szerpowie. Na szczycie stanęli w sobotę o godz. 17.00 czasu pakistańskiego: Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa oraz Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa. Nirmal Purja, jeden z liderów wyprawy, w 2019 roku dokonał innego historycznego wyczynu: w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników. Szerpowie dokonali wejścia na K2 zespołowo: podczas ataku szczytowego prowadzący zaczekali 10 metrów przed finiszem, by weszła nań całą grupa.

Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe