Małopolskie szpitale tymczasowe są gotowe dla pacjentów. Jeden z nich mieści się w Tarnowie

  • 21.11.2020, 15:17
  • Telewizja Małopolska
tar-2020-11-21-expogot.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W walce z trwającą pandemią Województwo Małopolskie jest przygotowane nawet na czarny scenariusz, w którym liczba zakażonych będzie wzrastać. System opieki nad pacjentami z koronawirusem jest przemyślany i kompletny, a baza łóżek dla osób z COVID-19 w krótkim czasie została rozbudowana do 4 tysięcy. To przykład na to, że samorząd, dyrektorzy szpitali i każdy, zaangażowany w działania organ - spełnia swoje zadania.

Za Małopolską długa i trudna walka z epidemią. Od początku października obserwowaliśmy coraz większą dynamikę wzrostu liczby zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 została w krótkim czasie rozbudowana do spektakularnego poziomu blisko 4 tysięcy. Za każdą z decyzji Wojewody Małopolskiego stoi indywidualna rozmowa z kierownictwem szpitala, organem założycielskim i NFZ.

To, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach w Małopolsce, można nazwać „pospolitym ruszeniem”: w opiekę nad zakażonymi włączały się kolejne szpitale. Niestety na skutek eskalacji pandemii w połowie października stanęliśmy też przed koniecznością przygotowania szpitali tymczasowych. Wykonaliśmy to zadanie.

Dziś na briefingu prasowym w hali EXPO wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił koncepcję wykorzystania ich potencjału. Towarzyszyli mu wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska. Przed briefingiem prasowym odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiliśmy z małopolskimi samorządowcami i służbami tę koncepcję.

- Nie wiemy, co będziemy dalej, ale jesteśmy przygotowani. System jest przemyślany i kompletny, przygotowany nawet z myślą o czarnym scenariuszu. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy modyfikować jego ramy. Zawsze staraliśmy się działać w oparciu o zabezpieczenie rezerw i tak będzie dalej. Jeśli nie będzie potrzeby ich wykorzystywania, będziemy je zmniejszać. Metoda „suwaka”: bieżącego i elastycznego dostosowywania liczby łóżek do potrzeb – w pełni sprawdziła się w Małopolsce. Dzięki temu zachowaliśmy równowagę systemu opieki szpitalnej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Najbardziej budujące w tych wszystkich działaniach jest to, że ściśle współpracujemy ze stroną samorządową. Bezpieczeństwo Małopolan jest naszym wspólnym celem, wspólnie walczymy o to, żeby bezpiecznie przeprowadzić Małopolskę przez epidemię. Dziękuję Panu Marszałkowi i Panu Prezydentowi za osobiste zaangażowanie w te działania. Jeszcze zapewne wiele przed nami, ale już teraz trzeba podkreślić, że gdyby nie to partnerskie współdziałanie, być może bylibyśmy w zupełnie innym miejscu – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

- Szpitale wojewódzkie od początku mocno włączyły się w opiekę nad pacjentami z COVID-19. To kwestia odpowiedzialności za Mieszkańców wszystkich regionów Małopolski. Samorząd Województwa Małopolskiego stworzył też wielowymiarowy mechanizm Tarczy Antykryzysowej, której jednym z wymiarów jest pakiet medyczny. Dzięki niemu do małopolskich szpitali trafił zarówno nowy sprzęt, jak i dostarczane są środki ochrony indywidualnej. Chcemy zapewnić Małopolanom możliwie najszerszą i najlepszą opiekę, dbając zarazem o personel medyczny. Wszystko, co wydarzyło się do tej pory w ramach walki z epidemią, niezbicie potwierdza tezę, że dobro jest w Małopolsce, że zjednoczeni wokół wspólnego celu jesteśmy w stanie pokonywać wszelkie trudności – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

- Chciałem zapewnić, że nasze miasto chętnie współpracuje we wszystkich aspektach miejskich - nie tylko tych związanych z funkcjonowaniem naszych szpitali, ale też we wszystkich obszarach, które wymagają współpracy różnych służb miejskich. (…) Udało nam się wypracować z Panem Wojewodą rozwiązania, które będą korzystne dla Mieszkańców Krakowa, jeśli chodzi o zaopatrzenie pacjentów z COVID-em – mówi wiceprezydent Andrzej Kulig.

Telewizja Małopolska

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe