Nawilżacz powietrza dla alergików - jak wybrać?

 • 08.11.2020, 16:05
 • Artykuł partnera
Nawilżacz powietrza dla alergików - jak wybrać?

Jesteś alergikiem i zmagasz się z uciążliwymi objawami alergii wziewnej lub skórnej? Nawilżanie powietrza w mieszkaniu przyniesie Ci ulgę, wybierz polecany nawilżacz dla alergika. 

Suche powietrze, a alergia

Wilgotność powietrza jest niezwykle ważna dla samopoczucia i zdrowia alergików. Dlatego najbardziej optymalnym poziomem, w którym objawy alergii częściowo ustępują to 40%-60%. 

W suchym powietrzu alergia nasila się i staje się niebezpieczna. Niska wilgotność w pomieszczeniu wysusza i unosi pyłki alergenów wziewnych, które łatwiej przedostają do dróg oddechowych.

Alergik w takich warunkach łatwiej wchłania nie tylko alergeny, ale również szkodliwy formaldehyd, bakterie, wirusy czy dym papierosowy. Zatkany nos utrudnia oddychanie powodując, że zaczynasz oddychać przez usta, co prowadzi do nasilenia objawów alergicznych.. 

Suche powietrze jest szkodliwe dla alergika: 

 • uszkadza błony śluzowe górnych dróg oddechowych 

 • zwiększa podatność na infekcję 

 • powoduje przesuszenie i zaczerwienienie oczu i skóry 

 • pogarsza samopoczucie

 • utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu 

 • prowadzi do zapalenia zatok 

 • nasila dolegliwości alergii skórnych (alergicznego zapalenia skóry, egzemy, atopowego zapalenia skóry 

Nawilżacz powietrza dla alergika 

Najpopularniejsze nawilżacze powietrza można podzielić na dwa rodzaje ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Bezpieczniejsze i zdrowsze dla alergików są nawilżacze ewaporacyjne.

 

Nawilżacz ewaporacyjny 

Działa na zasadzie ewaporacji czyli naturalnym odparowywaniu wody. Składa się ze zbiornika na wodę, wiatraka oraz wkładu z filtrem.

Niektóre nawilżacze ewaporacyjne dla jeszcze większej higieny posiadają antybakteryjny, wymienny wkład. Nawilżacz ewaporacyjny w przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych nie generuje widocznej pary wodnej.

Powietrze wychodzące z nawilżacza powietrza jest chłodne, a brak pary wodnej nie powoduje moczenia podłogi ani elementów mebli, a do uzupełniania zbiornika wystarczy woda z kranu. Ich zaletą jest niskie zużycie energii, są ciche i wydajne

 

Nawilżacz ultradźwiękowy 

Może być szkodliwy dla zdrowia ludzi i zwierząt - emituje fale ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki różnych substancji chemicznych i związków mineralnych znajdujących się w wodzie, które następnie osadzają się na meblach w postaci białego pyłu. 

Zatem, aby tego uniknąć zbiornik należy uzupełniać wodą destylowaną lub po odwróconej osmozie co niestety generuje dość wysoki koszt. 

Ciekawym i designerskim nawilżaczem ultradźwiękowym jest nawilżacz powietrza Duka.

Nawilżacz powietrza dla alergika - wskazówki jaki wybać

Ustaliliśmy, że najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem nawilżacza powietrza jest nawilżacz ewaporacyjny, przy jego zakupie zwróć uwagę na:

 • wydajność - ilość wydobywanej pary wodnej w ciągu godziny (ml/h)

 • pojemność zbiornika wodnego - wybór odpowiedniej pojemności zbiornika decyduje o tym, jak często trzeba będzie uzupełniać nawilżacz wodą. Pamiętaj, że zbiornik należy codziennie opóźniać pojemnik na wodę, w przeciwnym wypadku będzie wydzielał się nieprzyjemny zapach. 

 • głośność pracy - ważna zwłaszcza jeśli zakupiony jest z myślą do sypialni. Dobrze jeśli głośność nie będzie wyższa niż 35 dB.

 • higrostat - pomaga kontrolować spadek jak i wzrost nawilżenia. Przenawilżenie powietrza może prowadzić do rozwoju pleśni, uszkodzenia mebli i rozwoju roztoczy, bóli mięśni czy stawów, choroby reumatycznej czy uczucia zimna w optymalnej temperaturze. 

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe