Znamy laureatów nagród "Szabla Niepodległości" i "Ryngraf Niepodległości". Organizatorzy Festiwalu Niepodległości apelują do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi

  • 30.10.2020, 08:30
  • Źródło: Festiwal Niepodległości
Znamy laureatów nagród "Szabla Niepodległości" i "Ryngraf Niepodległości". Organizatorzy Festiwalu Niepodległości apelują do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi
Organizatorzy Festiwalu Niepodległości, w ramach którego rokrocznie odbywa się gala wręczenia prestiżowych nagród: "Szabla Niepodległości" i "Ryngraf Niepodległości" w tym roku z powodu pandemii zdecydowali się na nieco inną formułę. Nazwiska osób wyróżnionych ogłoszono publicznie, w mediach. Poniżej publikujemy nadesłany komunikat:

:Organizatorzy Festiwalu Niepodległości, którego dziewiąta edycja musiała zostać przeniesiona w czasie z powodu ograniczeń, wynikających z panującej pandemii, w Dniu Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie z października 1918r., czyli Święta Miasta Tarnów Pierwsze Niepodległe, ustanowienia którego byli inicjatorami, informują o decyzjach podjętych przez kapituły festiwalowych nagród w roku 2020.

Kapituła Nagrody „Szabla Niepodegłości”, w skład w której wchodzą najwybitniejsze dla środowisk patriotycznych lokalne autorytety, czyli dotychczasowi laureaci festiwalowych nagród (z pułkownikami M. Korczakiem i Z.Baszakiem, Karolem Krasnodębskim, Stanisławą Wiatr- Partyka, dr Marią Żychowską, Andrzejem Olejnikiem, chor. Romanem Głowackim, Bogusławem A. Baczyńskim i Elżbietą oraz Antonim Ziębami in.) oraz przedstawiciele organizatorów Festiwalu postanowiła przyznać „Szablę Niepodległości” za rok 2020 Pani Władysławie Szmid (ur. 1929).

Ta prestiżowa nagroda przyznawana za całokształt działalności na rzecz niepodległego państwa i narodowej wspólnoty trafi zatem w ręce niezwykle pracowitej i oddanej działaczki „Solidarności”, w tym działaczki struktur konspiracyjnych związku i organizatorki sieci kolportażu podziemnej prasy w Tarnowie w okresie stanu wojennego oraz działaczki Komitetów Obywatelskich „S”.

Poza uznaniem dla cichej, ale systematycznej i niezłomnej aktywności na rzecz niepodległości jaką zasłużyła się dla Ojczyzny ta niezwykle skromna postać, w osobie Pani Władysławy Kapituła chce także - w roku 40. rocznicy powstania związku - nagrodzić wszystkich niedocenionych dotychczas działaczy tzw. drugiego szeregu „Solidarności” oraz nieoceniony wkład polskich kobiet w budowę owego największego wspólnotowego ruchu w historii Polski.

W procesie przyznania Nagrody „Ryngraf Niepodległości”, wzięli udział przedstawiciele następujących organizacji: Fundacja PRO PATRIA SEMPER, Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych, Fundacja Educatio Et Sapientia, Fundacja Impuls Rozwoju, Klub Inteligencji Katolickiej, Klub Gazety Polskiej, Stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcyjna im. 16 Pułku Piechoty, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół – Świat Pracy, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Tarnowskie Stowarzyszenie Kombatantów i Osób Represjonowanych w latach 1956-1989, Tarnowskie Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o KL Auschwitz, Społeczny Komitet 14 czerwca, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Projekt Tarnów, Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stow. Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Związek Strzelecki „Strzelec”, Polskie Forum Klimatyczne, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Pogórzańskie Koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. 

Kapituła w tym składzie podjęła decyzje o przyznaniu „Ryngrafu Niepodległości” za rok 2020 Panu Płk. Zbigniewowi Radoniowi (ur. 1943).

Nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia na rzecz lokalnej wspólnoty i środowisk patriotycznych Tarnowa i regionu oraz systematyczne krzewienie postaw niepodległościowych, trafi zatem w ręce emerytowanego oficera WP, rotmistrza honorowego kawalerii, dowódcy Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Kapituła cieszy się, że to zaszczytne wyróżnienie trafi w godne ręce akurat w roku, w którym Tarnów świętuje setną rocznicę powołania w naszym mieście 5 pułku Strzelców Konnych. To jego tradycję Pan Pułkownik konsekwentnie przybliża tarnowianom od dwóch dekad.

Laureatce i Laureatowi serdecznie gratulujemy !

Niestety, sytuacja związana z akcją przeciwdziałania rozwojowi pandemii powoduje, że nieznana jest wciąż data ceremonii wręczenia obu powyższych nagród. Organizatorzy wierzą, że będzie się ona mogła odbyć w drugiej połowie listopada br. Na pewno będzie musiała mieć kameralny charakter. Organizacja festiwalowej Gali w wymiarze znanym z lat poprzednich jest bowiem w najbliższym czasie wykluczona.

Podczas ceremonii po raz pierwszy ogłoszone zostaną nazwiska laureatów pośmiertnie przyznawanego Wieńca/ Lauru Niepodległości .

Organizatorzy Festiwalu postanowili honorować nim co roku kilka ważnych dla Tarnowa i regionu postaci, które zasłużyły się dla sprawy niepodległości i lokalnego dziedzictwa historycznego, ale nie doczekali się za życia uznania tych zasług albo godnego tych zasług uhonorowania. Tegoroczni laureaci tego wyróżnienia trafią, jako pierwsi, do Panteonu Tarnowskiego * – początkowo funkcjonującego jeszcze w formie specjalnego, wirtualnego serwisu, który w ciągu kilku najbliższych lat – mamy taką nadzieję – pojawi się fizycznie, w przestrzeni publicznej Tarnowa.

Panteon Tarnowski to jedna z inicjatyw, podjęta przez powołaną niedawno do życia Fundację PRO PATRIA SEMPER, która jest także od tego roku formalnym organizatorem Festiwalu Niepodległości oraz kilku projektów dokumentacyjno-edukacyjnych, m.in. wirtualnej encyklopedii tarnowskiej.

Mieszkańcy Tarnowa i okolic !

W tym niezwykłym, trudnym czasie, zwracamy się do Was z ważnym, wspólnotowym apelem.

Zbliża się cykl świątecznych wydarzeń, które od lat staraliśmy się przeżywać w Tarnowie w sposób szczególny.

30 października przypada oficjalne Święto Miasta „Tarnów Pierwsze Niepodległe” – Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z roku 1918, a 11 listopada, wraz z resztą Polski, celebrować będziemy najważniejsze dla niej - Narodowe Święto Niepodległości.

W tym roku, z powodu panującej pandemii i licznych ograniczeń w życiu publicznym, te ważne rocznice nie będą mogły mieć takiej oprawy i przebiegu jak zazwyczaj.

Dlatego zwracamy się do Was z gorącym apelem o uczczenie obu tych dat indywidualnie, ale powszechnie, poprzez wywieszenie na Waszych domach i na zewnątrz mieszkań biało – czerwonej flagi od 30 października do 11 listopada.

Zawieszając ją już pod koniec października i nie zdejmując między tymi datami, podkreślimy pionierski wkład naszej lokalnej wspólnoty w odzyskanie realnej niepodległości przez Polskę. To w Tarnowie, jako pierwszym, spełnione zostały marzenia kilku pokoleń naszych rodaków o państwie nareszcie wolnym od zaborców. Zademonstrujmy dumę z tego faktu. Świadomość tego dziedzictwa powinna łączyć nas - mieszkańców Tarnowa i ziemi tarnowskiej - ponad wszelkimi podziałami, pozwalając stawać się lepszymi Polakami i bliźnimi.

Tym aktem podkreślimy także, że mimo wielu wewnętrznych różnic a nawet konfliktów, szacunek dla narodowej wspólnoty i wspólnego państwa oraz dziedzictwa ciągle nas łączy.

Jednocześnie zwracamy się do parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych, władz samorządowych i radnych wszystkich szczebli samorządu – od osiedlowego po wojewódzki, dyrektorów i kierowników wszystkich instytucji publicznych, proboszczów parafii, przedsiębiorców a także administratorów nieruchomości prywatnych i spółdzielczych oraz wszystkich innych zarządców budynków o aktywne, to jest czynne przyłączenie się do tego apelu.

Niech przestrzeń publiczną Tarnowa i okolic niezawodnie wypełnią pod koniec października flagi wywieszone na budynkach użyteczności publicznej i wzdłuż ulic. Niech powiewają nie tylko zresztą flagi narodowe, ale jeśli posiadacie, również te gminne lub powiatowe, szczególnie te zawierające herb Leliwa.
Prosimy, nie czekajcie w tym roku do listopada - wywieście te flagi przed 30 października !

Tarnów swoje lokalne święto przeżywa już wtedy a świąteczny, reflesyjny duch, powinien towarzyszyć nam do 11 listopada.

Nawiążmy do szlachetnej tradycji i spuścizny „Pierwszych Niepodległych”: niech sztafeta dołączania do zjednoczonej w niepodległym państwie narodowej wspólnoty, rozpocznie się jak przed stu dwu laty, od Tarnowa właśnie". 

Źródło: Festiwal Niepodległości

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe