Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zaczyna pracę pierwszy małopolski szpital tymczasowy

Wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie liczba osób wymagających hospitalizacji. Do tych rosnących potrzeb na bieżąco dostosowywana jest liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19. Właśnie zapadły kolejne strategiczne decyzje. Nie są one łatwe. Wymagają odpowiedzialności, wielu przygotowań i poświęceń. To projekty, o których jeszcze rok temu nie pomyślelibyśmy, że są realne. Ale zostaną wdrożone w życie, bo cel jest jeden: dobro pacjentów. Zarówno tych „covidowych”, jak i „niecovidowych”.
  • Źródło: MUW

Po pierwsze szpitale resortowe

W Krakowie są dwa szpitale resortowe: 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie. Poziom ich zaangażowania w zakresie opieki nad pacjentami z COVID-19 sukcesywnie rośnie. Na każdym etapie były to placówki, które deklarowały pełną gotowość do wzmożonych i ponadstandardowych działań.

W Szpitalu Wojskowym na mocy decyzji Wojewody Małopolskiego na początku października dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia były przeznaczone 4 izolatki. Decyzja z 4 października zwiększyła ten zasób do 15 łóżek na II poziomie (w tym 2 respiratorowe). Kolejny wzrost do poziomu 40 łóżek nastąpił 6 października (w tym 4 respiratorowe), a kilka dni później – do 44 łóżek (w tym 6 respiratorowych). Ostatnie decyzje Wojewody Małopolskiego zwiększyły ten zasób w Szpitalu Wojskowym do 86 łóżek (w tym 12 respiratorowych) i następnie od 22 października – do 90 łóżek (w tym 16 respiratorowych).

Z kolei krakowski Szpital MSWiA na początku października uruchomił dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia 10 izolatek. Od 12 października placówka znacząco zwiększyła ten zasób do 40 łóżek na II poziomie (w tym 4 respiratorowe). Na tym jednak nie koniec.

Po drugie szpitale na wzór jednoimiennych

To właśnie Szpital MSWiA będzie jedną z placówek, które w całości zostaną przekształcone pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Na mocy decyzji Wojewody Małopolskiego Szpital został zobowiązany do przygotowania od 26 października łącznie 140 łóżek „covidowych”, w tym 7 intensywnej opieki medycznej.

Jest to jedna z placówek, które zostały wskazane przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekształcenia na wzór szpitali jednoimiennych. Trwają uzgodnienia z NFZ w zakresie kolejnych szpitali, które zostałyby w całości przekształcone na szpitale „covidowe” bądź ostatecznego poziomu tego przekształcenia (ewentualnego wyłączenia z niego wybranych oddziałów). Po zakończeniu tych uzgodnień Wojewoda Małopolski wyda decyzje określające ostateczną liczbę łóżek „covidowych” w tych szpitalach oraz termin ich uruchomienia. Co do zasady, zakładamy, że proces ten będzie realizowany etapowo – tak, aby zachować równowagę systemu i ograniczyć potrzebę relokacji pacjentów.

Dodajmy, że w oparciu o decyzje wydane do 21 października liczba łóżek w Małopolsce dla pacjentów z COVID-19 zwiększy się od poniedziałku do poziomu 2400 (po początku tego tygodnia było to około 1900).

Po trzecie CUMRiK

Minister Zdrowia – na wniosek Wojewody Małopolskiego – zdecydował również o reaktywowaniu bazy szpitalnej w zespole budynków – niewykorzystywanego obecnie – Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w nieużywanym kompleksie przy ulicy Botanicznej (UJ). Będzie to pierwszy małopolski – możliwy do uruchomienia w stosunkowo krótkim czasie – tymczasowy szpital COVID-19. Zalety tego obiektu są oczywiste i dlatego od dłuższego czasu braliśmy pod uwagę jego wykorzystanie. Nadszedł moment, by wdrożyć tę koncepcję.

W oparciu o CUMRiK zakładany jest wzrost o 200 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 50 łóżek intensywnej opieki medycznej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie zobowiązał się do bycia tzw. „szpitalem patronackim” tego tymczasowego szpitala COVID-19. Koordynatorem działań w tym zakresie będzie dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. Pierwsza część tego planu zostanie wdrożona już od poniedziałku.

Aby udało się to zrobić, Wojewoda Małopolski wystąpił do dyrektorów małopolskich szpitali o wytypowanie personelu medycznego, który mógłby zostać oddelegowany do pracy w szpitalu tymczasowym. Dzięki odpowiedziom, które otrzymaliśmy, będzie możliwe szybsze uruchomienie planowanych działań i skompletowanie zespołu CUMRiK-u. Na wczoraj personel wytypowało 15 podmiotów, wskazując 125 osób spośród personelu. Część z tych osób już od najbliższych dni dołączy do zespołu pierwszego małopolskiego szpitala tymczasowego. Dziękujemy za ten ogromny wkład i pozytywny odzew. Wspólnie przecieramy te niełatwe szlaki. To dzięki aktom takiej solidarności od poniedziałku w CUMRiK-u będzie więcej łózek „covidowych” niż zakładaliśmy w ramach pierwszej fazy. Chylimy czoła przed wszystkimi, którzy włączają się w te działania!

Finalizowane są też działania dotyczące drugiego małopolskiego szpitala tymczasowego (m.in. dotyczące wyboru podmiotu, który wykona prace adaptacyjne). Działania te przedstawimy w najbliższym tygodniu, po sfinalizowaniu ostatnich formalności i ustaleń.

Po czwarte terapia wysokoprzepływowa

Wysokoprzepływowa terapia donosowa może realnie zmniejszyć liczbę pacjentów, w przypadku których niezbędne jest umieszczenie w oddziałach intensywnej terapii. To metoda pomostowa pomiędzy typową i tradycyjną tlenoterapią bierną a zaawansowaną terapią wentylacyjną realizowaną z użyciem respiratora. Według szacunków nawet 30% pacjentów, u których zastosowano tę terapię, uniknęło hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wystąpił o środki z budżetowej rezerwy celowej na zakup urządzeń do jej prowadzenia. Właśnie otrzymaliśmy decyzję premiera Mateusza Morawieckiego potwierdzającą przyznanie Małopolsce ponad 2 mln złotych, dzięki którym możliwy będzie zakup około 100 sztuk takich urządzeń.

Wszystkie ręce na pokład

- Decyzje, które aktualnie podejmujemy, nie są łatwe, ale musimy być przygotowani na niepomyślny rozwój zdarzeń. Sięgamy po niemal maksymalny poziom zaangażowania szpitali. Równolegle przygotowujemy się do uruchomienia szpitali tymczasowych, na wypadek gdyby eskalacja pandemii była jeszcze większa. Przystępujemy do wdrożenia planu, który już wcześniej był opracowany, ale mieliśmy nadzieję, że nie będzie konieczności jego wykorzystania. To kolejny krok w rozwijaniu bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19. Tworzenie szpitali tymczasowych to ogromne wyzwanie. Wymagające zaangażowania, odpowiedzialności i ścisłej współpracy. Nie ustajemy w tych działaniach. Praca trwa 24 godziny na dobę. Zrobimy wszystko, aby bezpiecznie przeprowadzić Małopolskę przez tę trudną sytuację. Dziękuję za bezprecedensową solidarność wszystkich służb i podmiotów, personelu medycznego, samorządów. To, co bez wątpienia pozostanie po tej pandemii, to obraz Małopolski, która walczy i która ściśle współdziała dla dobra Mieszkańców – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. Historie światłoczułe – konkurs fotograficzny pamięci Jana Zdzisława Włodka Historie światłoczułe – konkurs fotograficzny pamięci Jana Zdzisława Włodka Data rozpoczęcia wydarzenia: 29.08.2025 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku oraz Fundacja im. Zofii i Jana Włodków zapraszają do udziału w wyjątkowym konkursie fotograficznym inspirowanym twórczością Jana Zdzisława Włodka, którego zbiór autochromów jest największą, dotąd rozpoznaną, kolekcją tego rodzaju prac wykonanych przez jednego autora, jaka zachowała się w Polsce. Konkurs organizowany z okazji 140. rocznicy jego urodzin i 85. rocznicy śmierci ma na celu nie tylko przypomnienie jego dorobku, ale także promocję dziedzictwa kulturowego regionu brzeskiego.Zadaniem uczestników jest wykonanie fotografii nawiązującej klimatem i estetyką do autochromów Jana Zdzisława Włodka. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych związanych z Powiatem Brzeskim.Na laureatów czekają nagrody pieniężne oraz prezentacja najlepszych prac na wystawie pokonkursowej.Termin nadsyłania zgłoszeń: do 31 października 2025 r.
Reklama
5-letnie dziecko nie żyje. Tragedia w Małopolsce 5-letnie dziecko nie żyje. Tragedia w Małopolsce Życia pięcioletniego dziecka potrąconego przez autobus w Chrzanowie nie udało się uratować, podało radio RMF FM. Mimo przetransportowania i pomocy medycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym życia chłopca nie udało się uratować.Data dodania artykułu: 06.09.2025 21:42Jest wyrok sądu w sprawie byłego starosty tarnowskiego, wójta gminy Szerzyny i dyrektor PCPR w Tarnowie Jest wyrok sądu w sprawie byłego starosty tarnowskiego, wójta gminy Szerzyny i dyrektor PCPR w Tarnowie "Zło zaczęło się w Szerzynach" – mówił sędzia Sądu Okręgowego Marcin Hebda w uzasadnieniu wyroku w sprawie nieprawidłowości w procesie przejęcia nieruchomości pensjonariusza DPS w Nowodworzu na rzecz gminy Szerzyny. Oskarżeni, w tym wójt gminy Szerzyny, były starosta tarnowski, dyrektor PCPR w Tarnowie oraz urzędnik i notariusz usłyszeli kary pozbawienia wolności od 13 do 18 miesięcy pozbawienia wolności, dodatkowo sąd zasądził grzywny, zakazy zajmowania określonych stanowisk oraz koszty postępowania.Data dodania artykułu: 12.09.2025 16:19Burda na stadionie Wisły Szczucin, mecz z LKS Luszowice został przerwany. Interweniowała policja i pogotowie ratunkowe Burda na stadionie Wisły Szczucin, mecz z LKS Luszowice został przerwany. Interweniowała policja i pogotowie ratunkowe Spotkanie Wisły Szczucin z LKS Luszowicami przy wyniku 1:1 zostało przerwane w 88 minucie i nie dokończone. Powodem były burdy na trybunach, w których ucierpiał jeden z kibiców. Wezwana została karetka oraz policja. Rezultatem meczu oraz ewentualnymi karami zajmie się teraz Komisja Dyscypliny i Gier PPN Żabno.Data dodania artykułu: 08.09.2025 11:20Włamanie i kradzież pieniędzy na plebani pod Dąbrową Tarnowską Włamanie i kradzież pieniędzy na plebani pod Dąbrową Tarnowską To smutne wydarzenie, które miało miejsce na plebanii w Oleśnie, jest przykładem przestępstwa, które dotyka nie tylko materialnych zasobów, ale także ma wpływ na wspólnotę lokalną. Skradzione pieniądze, będące owocem intencji mszalnych, mają szczególne znaczenie dla parafian, ponieważ są one często wyrazem wiary i wsparcia dla wspólnoty.Data dodania artykułu: 11.09.2025 11:40Kierowcy na tarnowskim odcinku autostrady rozbijali się na barierach Kierowcy na tarnowskim odcinku autostrady rozbijali się na barierach Data dodania artykułu: 14.09.2025 16:32Policyjny radiowóz dał plamę. Strażacy w akcji! Policyjny radiowóz dał plamę. Strażacy w akcji! Data dodania artykułu: 07.09.2025 08:59
➡️ Sprzedam lub Zamienię / Link do filmiku w opisie ➡️ Sprzedam lub Zamienię / Link do filmiku w opisie Cena: 897000 PLN➡️Zdjęcia przedstawiają stan rzeczywisty ➡️ Link do filmiku https://www.youtube.com/watch?v=HTnhZQZFuYg ➡️ Domy z garażem, ogrodem, dużym poddaszem z ogromnym potencjałem i widokiem na Tatry – wykończone w wysokim standardzie! ➡️Sprzedaż lub zamiana na mieszkanie!!! ➡️Brak opłat PCC , Brak Prowizji – Jestem właścicielem!! ➡️ Na sprzedaż nowoczesny dom jednorodzinny z garażem i ogrodem, ogromnym poddaszem użytkowym zlokalizowany na spokojnym osiedlu w Tuchowie k.Tarnowa. Nieruchomość zachwyca pięknym widokiem na Tatry oraz wysokim standardem wykończenia. Idealna propozycja dla osób poszukujących komfortu, przestrzeni i bliskości natury. ➡️ Najważniejsze atuty: Widok na Tatry Garaż w bryle budynku Ogród z potencjałem aranżacyjnym Kominek – idealny na zimowe wieczory Nowoczesna kuchnia i meble wykonane na zamówienie przez stolarza Poddasze na którym można zrobić siłownię, gabinet ,salon gier, biuro itp. Ogrzewanie gazowe – piec dwufunkcyjny Brak podatku PCC! Powierzchnia całkowita: ok. 180 m² + działka Rozkład pomieszczeń: Parter (60 m²): Przestronny salon z jadalnią i kuchnią – 35,5 m² Łazienka z prysznicem – 2,5 m² Garaż – 17,0 m² Schowek – 1,0 m² Klatka schodowa – 4,0 m² Piętro (62 m²): Korytarz– 9,5 m² Pokój główny – 21,0 m² Pokój – 7,5 m² Pokój z garderobą – 15,5 m² Rodzinna łazienka z wanną – 7,5 m² + Użytkowe poddasze – 60 m² Idealne na dodatkowe mieszkanie , biuro, siłownię lub pracownię. ➡️ Świetna lokalizacja: Centrum Tuchowa – 1,5 km PKP - 1,5 Tel.517-025-065➡️ Sprzedam lub Zamienię / Link do filmiku w opisie ➡️ Sprzedam lub Zamienię / Link do filmiku w opisie Cena: 897000 PLN➡️Zdjęcia przedstawiają stan rzeczywisty ➡️ Link do filmiku https://www.youtube.com/watch?v=HTnhZQZFuYg ➡️ Domy z garażem, ogrodem, dużym poddaszem z ogromnym potencjałem i widokiem na Tatry – wykończone w wysokim standardzie! ➡️Sprzedaż lub zamiana na mieszkanie!!! ➡️Brak opłat PCC , Brak Prowizji – Jestem właścicielem!! ➡️ Na sprzedaż nowoczesny dom jednorodzinny z garażem i ogrodem, ogromnym poddaszem użytkowym zlokalizowany na spokojnym osiedlu w Tuchowie k.Tarnowa. Nieruchomość zachwyca pięknym widokiem na Tatry oraz wysokim standardem wykończenia. Idealna propozycja dla osób poszukujących komfortu, przestrzeni i bliskości natury. ➡️ Najważniejsze atuty: Widok na Tatry Garaż w bryle budynku Ogród z potencjałem aranżacyjnym Kominek – idealny na zimowe wieczory Nowoczesna kuchnia i meble wykonane na zamówienie przez stolarza Poddasze na którym można zrobić siłownię, gabinet ,salon gier, biuro itp. Ogrzewanie gazowe – piec dwufunkcyjny Brak podatku PCC! Powierzchnia całkowita: ok. 180 m² + działka Rozkład pomieszczeń: Parter (60 m²): Przestronny salon z jadalnią i kuchnią – 35,5 m² Łazienka z prysznicem – 2,5 m² Garaż – 17,0 m² Schowek – 1,0 m² Klatka schodowa – 4,0 m² Piętro (62 m²): Korytarz– 9,5 m² Pokój główny – 21,0 m² Pokój – 7,5 m² Pokój z garderobą – 15,5 m² Rodzinna łazienka z wanną – 7,5 m² + Użytkowe poddasze – 60 m² Idealne na dodatkowe mieszkanie , biuro, siłownię lub pracownię. ➡️ Świetna lokalizacja: Centrum Tuchowa – 1,5 km PKP - 1,5 Tel.517-025-065Osuszanie piwnic, odgrzybianie i izolacje Tarnów Małopolska Osuszanie piwnic, odgrzybianie i izolacje Tarnów Małopolska Wilgoć w piwnicy, grzyb na ścianie, odpadający tynk? Nasza firma od ponad 20 lat pomaga mieszkańcom Śląska i Małopolski w skutecznym osuszaniu i zabezpieczaniu budynków. Działamy m.in. w Katowicach, Rybniku, Gliwicach, Bielsku-Białej, Żorach, Skoczowie, Cieszynie i wielu innych miastach regionu. Stosujemy nowoczesne metody, które dają długotrwały efekt – iniekcję krystaliczną, izolacje poziome i pionowe, podcinanie ścian oraz drenaże opaskowe. Oferujemy także odgrzybianie budynków i kompleksowe hydroizolacje tarasów czy balkonów. Co możemy dla Ciebie zrobić: - Osuszanie piwnic i całych budynków - Odgrzybianie i likwidacja pleśni - Izolacje poziome, pionowe oraz hydroizolacje fundamentów - Drenaże i systemy odprowadzania wody - Renowacje tarasów i balkonów - Usługi budowlane (koparka, prace ziemne) Telefon: +48 518 428 720 http://www.murexpert.pl
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama