Od soboty cała Polska żółtą strefą, w Małopolsce 5 powiatów będzie w strefie czerwonej

  • 08.10.2020, 15:51
  • Wioletta Zarębska
Od soboty cała Polska żółtą strefą, w Małopolsce 5 powiatów będzie w strefie czerwonej
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Co ważne, od soboty cały kraj jest objęty żółtą strefą, z wyłączeniem powiatów czerwonych, w których reżim sanitarny będzie jeszcze ostrzejszy. W województwie Małopolskim do czerwonej strefy trafiły regiony: limanowski, myślenicki, suski, nowotarski i tatrzański. Z kolei w bliskim sąsiedztwie Tarnowa czerwoną strefą objęto też podkarpackie powiaty: dębicki i mielecki.

Jak informuje rząd, w żółtej strefie obowiązkowe stanie się noszenie maski zakrywającej nos i usta nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale też w przestrzeni publicznej. 

Za brak maseczki w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości 500 złotych. 

W strefach żółtych i czerwonych obowiązują dotychczasowe ograniczenia, ponadto:

Strefa żółta: 

W strefie żółtej mogą odbywać się wydarzenia sportowe i kulturalne jednak z ograniczoną liczbą osób do 25 % publiczności. Mogą odbywać się kongresy i targi, ale w pomieszczeniach zamkniętych może przebywać 1 osoba na 4 mkw. W lokalach gastronomicznych może przebywać 1 osoba na 4 mkw. W przypadku miejsc rozrywki na 10 mkw może przebywać 1 osoba. Z kolei w siłowniach 1 osoba może przebywać na 7 kmw. 

Wesela i spotkaniach rodzinnych i towarzyskich mogą odbywać się w gronie maksymalnie 100 osób. 

Strefa czerwona:

W strefie czerwonej jest zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, w przypadku wydarzeń sportowych mogą się one odbywać, ale bez publiczności. Obowiązuje też zakaz organizacji kongresów i targów. Nie mogą działać też parki rozrywki, wesołe miasteczka, itp. Mogą działać siłownie, ale obowiązuje na nich dystans społeczny tj. 1 osoba na 10 mkw. 

W kościołach może przebywać jednocześnie 50 % obłożenia budynku. 

W weselach i spotkaniach rodzinnych i towarzyskich może uczestniczyć maksymalnie 50 osób. 

W transporcie publicznym może być zajęte 50 % liczby miejsc siedzących, lub 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. 

Szczegółowe przepisy dotyczące reżimu sanitarnego znajdują się na stronie internetowej rządu. 

Wioletta Zarębska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe