Co z komunikacją miejską w podtarnowskich gminach?

  • 14.09.2020, 14:44
  • Wioletta Zarębska
tar-2020-09-14-mpk-1.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jak na razie autobusy tarnowskiej komunikacji miejskiej jeszcze docierają do ościennych gmin. Jeszcze, bo urząd miasta Tarnowa wypowiedział umowę gminie Tarnów, Lisia Góra i Pleśna na obsługę transportu publicznego. Powodem ma być racjonalizacja rozliczeń finansowych za tę usługę. Na stronie urzędu miasta czytamy, że decyzja o wypowiedzeniu umowy ma być początkiem jej renegocjacji. Nowa propozycja nie odpowiada jednak gminom, które dotychczas korzystały ze wspólnej komunikacji.

Nowa propozycja prezydenta jest nie do zaakceptowania – napisali we wspólnym oświadczeniu wójtowie gmin: Tarnów, Pleśna i Lisia Góra. Wystosowane w mediach społecznościowych oświadczenie, skomentował tarnowski magistrat na swojej oficjalnej stronie internetowej, na której czytamy: "wójtowie spotkali się [...] i wystosowali oświadczenie, z którego treści prawie wprost wynika, że chcieliby, aby tarnowianie dopłacali do linii autobusowych w ościennych gminach". Również urzędnicy przekonują, że cena którą obecnie płacą gminy jest zbyt niska. 

W sprawie transportu publicznego w gminach powiatu tarnowskiego w ostatnim czasie spotkali się przedstawiciele większej liczby gmin z regionu. W urzędzie gminy Skrzyszów rozmawiano o możliwości stworzenia wspólnej komunikacji dla zainteresowanych samorządów.

Dodajmy, że umowa z tarnowskim MPK dla trzech gmin: Tarnów, Lisia Góra i Pleśna obowiązuje do końca tego roku.

 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krystian.
Krystian. 15.09.2020, 10:08
Pod Krakowem mieszkańcy mają dużo droższe bilety. Podobnie powinno być w Tarnowie.
Anna
Anna 14.09.2020, 21:55
Niech gminy placą. Czemu ja jako mieszkanka Tarnowa muszę płacić większe podatki, za śmieci mając do wysypiska bliżej niż mieszkańcy np. Piotrkowic?
Adam
Adam 14.09.2020, 19:41
Brawo Ciepiela. Nie będziemy finansować gminie darmowych przejazdów. Miasto płaci z własnej kieszenie za remonty dróg wlotowych do miasta, z którego korzystają głównie mieszkańcy podtarnowskich miejscowości, a u nich finansowanie jest to przez powiat czy województwo.
Tomasz z Klikowej
Tomasz z Klikowej 14.09.2020, 19:37
O ile można nie lubić Ciepieli za wiele kwestii w tej akurat ma 100% racji. Miasto dopłaciło w tamtym roku 7 mln zł. Kto za płaci? Tak tarnowski podatnik. Komunikacja prywatna nie będzie miała racji bytu. Opcje są 2. Pierwsza to zupełnie autobusy prywaciorze. Po miesiącu wójt gminy Tarnów wróci do Ciepieli z przykulonym ogonem, gdy mieszkańcy będą stwierdzać ich niepunktualność, brud w autobusach, brak zniżek dla studentów, brak darmowych autobusów dla seniorów czy dzieci z terenu gminy. Druga opcja to stworzenie prywatnego przedsiębiorstwa, na to jednak gminę nie stać. Gmina musi zakupić autobusy, wydrukować bilety itp. Na miejsce gminy Tarnów wskoczy gmina Radłów czy Skrzyszów i wójt Kozioł przegra kolejne wybory.
Wachmistrz
Wachmistrz 16.09.2020, 06:46
A co to autobusy jeżdżą tam za darmo bilety ludzie kupują gmina dopłaca ,za te kasę lepiej by im Było własny autobus Zakupić bo by jeszcze na tym zarabiali
Andrzej
Andrzej 15.09.2020, 21:14
Gminy mają opcje jaka jest w Bochni, przeznaczyć środki finansowe te co szły do budżetu miasta na towarzyszenie komunikacji podmiejskiej, z tym że nie musi kupować autobusów, rozpiszą przetarg na obsługę lini, tak kiedyś Tarnów zrobił i przez rok na 3 liniach jeździły autobusy Mądla. Natomiast Ciepiela będzie miał problem z pracownikami MPK, bo trzeba będzie zwolnić kilka osób, które pracowały na liniach podmiejskich, kolejne kupione autobusy w leasing, będą stać na parkingu w zajezdni a opłaty trzeba będzie ponieść, a to są nie małe koszty. Rozliczali wozokilometr, gminy dopłacały kilka milionów rocznie, ciekawe gdzie teraz miasto te pieniądze znajdzie? W śmieciach czy kanalizacji?
Rafał
Rafał 15.09.2020, 22:00
Gmina Tarnów płaciła tylko 3, 5 mln zł. Reszta gmin po 500 tysięcy. Razem 4 mln zł. Koszt działalności o 7 mln większy. Tak pewnie będzie trzeba zwolnić pracowników, ale chodzą słuchy, że Radłów może wejść w zamian. Może nie da 4 mln, ale część kursów się na pewno spłaci.
mm
mm 16.09.2020, 12:09
To Radłów będzie ratował nieudolne Ciepieli decyzje?
Tomek
Tomek 14.09.2020, 22:40
Odrealniony powyższy komentarz. Za proponowane stawki żaden samorząd nie pójdzie na na współpracę z miastem. Dlaczego dla gmin całkowity koszt wozokilometra wyniósłby nawet do 10 zł skoro nawet w Warszawie i to za autobusy przegubowe jest taniej. Ogłupia mieszkańców Tarnowa propaganda urzędu miasta. Wyliczenia magistratu również nie są podparte dowodami... Chodzi chyba tylko o to, by cudzymi pieniędzmi ratować dziurę w budżecie miasta, a ta wynika głównie ze stylu rządzenia miastem.
Robert
Robert 15.09.2020, 10:07
Zobacz sobie ile mieszkańcy pod krakowskich miejscowości albo Warszawy płacą za bilety. U nas jest to nieznaczna różnica. Tam różnica jest już znacząca.

Pozostałe