Wielki Dzień Pszczół

  • 08.08.2020, 11:43
  • Wioletta Zarębska
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wiele stworzeń z naszej planety obchodzi swoje święto, jedne są mniej popularne inne bardziej. Jednak wszyscy smakosze miodu powinni zapamiętać datę 8 sierpnia, bo właśnie wtedy przypada Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji odwiedziliśmy gminę Skrzyszów, w której produkowany jest miód nawłociowy, znajdujący się na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych.

Rodzajów miodów jest wiele, najpopularniejsze to spadziowy, gryczany, lipowy czy wielokwiatowy. Żeby każdy z nich mógł powstać potrzebna jest pszczoła, a w zasadzie cała rodzina pszczół.

Każdy z nas może zadbać o pszczoły. Wystarczy wokół swojego miejsca zamieszkania zasadzi rośliny miododajne.

Gmina Skrzyszów to jeż z miejsc w Małopolsce, w którym podrukowany jest miód wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Jednak trzeba zaznaczyć, że w województwie działa wielu pszczelarzy. Miody części z nich zostały zarejestrowane na innej liście - liście Małopolskich Produktów Regionalnych. Również urząd wojewódzki wykazuje troskę o pszczoły.

Dodajmy, że w Polsce tradycja pszczelarstwa sięga początku naszej państwowości, a więc ponad 1050 lat. Natomiast pierwsze spisane prawo bartnicze datowane jest na 1347 rok za czasów rządów króla Kazimierza Wielkiego. Najbardziej znaną literacką postacią, która umiłowała miód, ten pitny jest Zagłoba, znany z powieści Henryka Sienkiewicza. Trzeba wspomnieć, że własnie miód pitny był jednym z ulubionych szlacheckich trunków.

 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe