Zabytkowe kapliczki z ziemi tarnowskiej wypięknieją!

  • 05.08.2020, 15:35
  • Wioletta Zarębska
loadingŁaduję odtwarzacz...
Mają 100 a nawet więcej lat, świadczą o historii, pobożności i przywiązaniu do wiary przez mieszkańców Małopolski. Mowa o zabytkowych kapliczkach. Można odnaleźć w każdym zakątku województwa. Teraz część z nich zostanie odrestaurowana, a wśród nich m.in. figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Ryglicach i Grabnie oraz kamienny posąg Matki Boskiej w Szczurowej.W sumie w najbliższym czasie odnowionych zostanie 10 obiektów z terenu powiatu tarnowskiego, brzeskiego i bocheńskiego.

Małopolskie kapliczki wpisują się w krajobraz województwa, a przede wszystkim świadczą o religijności mieszkańców. Często były fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota w czasie wojen, epidemii lub kataklizmów, powstawały również dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Dlatego obiekty te posiadają wyjątkową wartość historyczną.

W sumie samorząd województwa w ramach konkursu "Kapliczki Małopolski 2020" odnowi 46 obiektów, na ten cel przeznaczone zostanie 500 tysięcy złotych.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe