Małopolska pamięta o walczącej Warszawie

  • 01.08.2020, 12:08
  • Wioletta Zarębska
Małopolska pamięta o walczącej Warszawie
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dziś o godzinie 17.00 znów zawyją syreny w wielu miastach Polski. W ten sposób już od lat obchodzona jest rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Przypomnijmy, że to wystąpienie zbrojne przeciwko okupantowi miało miejsce równo 76. lat temu.Powstanie warszawskie przygotowała Armia Krajowa w ramach akcji "Burza". Powstańcy walczyli przeciw wojskom niemieckim, ale również chcieli nie dopuścić do przejęcia wpływów w Polsce przez komunistyczny Związek Radziecki.

Walczącej stolicy pomagali żołnierze z całej Polski, nie było to łatwe, bo zarówno Niemcy, jak i Sowieci likwidowali oddziały Armii Krajowej nadchodzące z innych części Polski.

Powstanie warszawskie było największym wolnościowym zrywem w Europie i choć miało trwać tylko kilka dni, polscy żołnierze na ulicach stolicy walczyli aż 63 doby. O walczącej Warszawie pamięta Małopolska. Z okazji rocznicy wybuchu powstania w Krakowie, Tarnowie i Zakopanem zaplanowano uroczystości.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe