Koronawirus - czy wiesz wszystko?

  • 26.05.2020, 10:41
  • Artykuł partnera
Koronawirus - czy wiesz wszystko?

Na świecie koronawirus rozpoznany został po raz pierwszy w grudniu 2019 roku w chińskiej prowincji Wuhan. Polskiego pacjenta zero zdiagnozowano 4 marca 2020 roku. Dzisiaj z pandemią choroby zmaga się cały świat. Koronawirusy to grupa wirusów, która powszechnie występuje u zwierząt i powoduje liczne choroby układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego. Jak się okazało, koronawirus, o którym mowa, u ludzi niebezpieczny jest przede wszystkim dla układu oddechowego. Wiele osób przechodzi go jednak bezobjawowo.

1. Koronawirus SARS-CoV-2 - co to jest?

2. Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

3. Jak chronić się przed zakażeniem?

4. Kiedy zgłosić się do lekarza? Rodzaje testów na koronawirusa

Póki co nie istnieje szczepionka przeciwko koronawirusowi. Jeśli chodzi o leki, pracownicy medyczni na całym świecie testują różne możliwości i odnoszą na tym polu pewne sukcesy.

Koronawirus SARS-CoV-2 - co to jest?

Sprawcą całego zamieszania jest koronawirus SARS-CoV-2. Powoduje on COVID-19, czyli ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego. Objawia się ona głównie bardzo wysoką gorączką, duszącym kaszlem, katarem oraz trudnościami w oddychaniu. Czasami pojawiają się dodatkowe objawy, na przykład biegunka, czy utrata smaku. Większość, bo aż 80% osób, które chorują na COVID-19, nie ma objawów, nie wymaga leczenia, a niezauważalna choroba ustępuje u nich samoistnie. Mimo to tacy ludzie nieświadomie mogą zakażać innych. W grupie ryzyka są osoby starsze i obarczone chorobami towarzyszącymi. W skrajnych przypadkach koronawirus może przyczynić się do ich śmierci.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Wirus przenosi się drogą kropelkową, niezbędny jest więc kontakt osoby zdrowej z zakażoną. Do przeniesienia może dojść wówczas, gdy zakażony kicha lub kaszle, a drobinki jego śliny dotrą do rozmówcy. Możliwe jest także przeniesienie wirusa poprzez dotknięcie powierzchni, na której się on znajduje, a następnie zbliżeniu dłoni do błon śluzowych, oczu, ust i nosa. Ważna jest ostrożność, ponieważ nie istnieje szczepionka, która mogłaby uchronić przed konsekwencjami takiego kontaktu. Przyjęte założenia wskazują, że jedna zakażona osoba chora może przenieść wirus na trzy lub cztery kolejne, ryzyko jest więc znaczne.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Najważniejszym działaniem profilaktycznym jest zachowanie dystansu pomiędzy osobami. Zalecana odległość to przynajmniej metr, a najlepiej dwa. Rekomenduje się szczególną troskę o higienę osobistą, w tym częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem lub środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu. Czynność ta powinna trwać minimum 30 sekund. Eksperci wskazują również na konieczność ograniczenia dotykania twarzy, zwłaszcza oczu i ust. Jeśli musimy kichnąć lub kaszlnąć, najlepiej robić to w chusteczkę, która od razu powinna trafić do zamkniętego kosza na śmieci. Osoby, które czują się źle, powinny pozostawać w domach.

Kiedy zgłosić się do lekarza? Rodzaje testów na koronawirusa

Do lekarza powinny zgłosić się osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy: kaszel, wysoką temperaturę ciała, duszności. Zalecany jest kontakt telefoniczny, by nie narażać innych. Jeśli podejrzenie jest zasadne, konieczne będzie wykonanie testów. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje badań: testy serologiczne, kasetkowe i wymaz (metoda RT-PCR). Czym różnią się one między sobą? Dowiedz się więcej o rodzajach testów w kierunku koronawirusa - SARS-CoV-2

 

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe