Tarnowscy policjanci przestrzegają przed oszustami wykorzystującymi trwającą pandemię

  • 22.04.2020, 14:38
  • Źródło: KMP Tarnów
Tarnowscy policjanci przestrzegają przed oszustami wykorzystującymi trwającą pandemię
Stan pandemii z pewnością nie uśpił czujności oszustów, a w wielu przypadkach uruchomił w nich nowe pokłady inwencji zmierzającej do szybkiego wzbogacenia się naszym kosztem. Przestępcy żerują na emocjach, naszych słabościach, lęku, braku wiedzy związanym z życiem w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Wykorzystują do tego koronawirusa. Podszywają się pod, instytucje i organizacje zajmujące się zwalczaniem i zapobieganiem szerzeniu się wirusa, pod osoby zajmujące się jego leczeniem.

Słyszeliście o oferowanych przez oszustów za pieniądze szczepionkach na koronawirusa, lekach i cudownych specyfikach „pomagających”go zwalczyć lub uniknąć zarażenia ? A może o propozycji dokonania wpłaty gotówki na maseczki lub żywność dla lekarzy czy pracowników służby zdrowia, w organizowanych przez oszustów fałszywych zbiórkach? 
Musicie wiedzieć, że oszuści zrobią wszystko żeby przekona Wcas do przekazania im swoich pieniędzy. Policja odnotował już przypadki, kiedy podający się za inspektora sanitarnego lub pracowników firm oszuści, po pozorem dezynfekcji wypraszali mieszkańców z ich własnych domów i mieszkań, po czym je splądrowali. Wcale nie rzadkie są też obecnie próby wyłudzenia przez nieuczciwe osoby danych osobowych, wykorzystanych np. do zaciągnięcia „chwilówek” na nasze konto.

Seniorka z Tarnowa odebrała ostatnio telefon. Męski głos w słuchawce informował o możliwości wykonania darmowych badań na obecność koronawirusa, dedykowanych emerytom. Przezornej staruszce od razu zapaliła się „czerwona lampka z tyłu głowy” i podejrzewając, że najpewniej ma do czynienia z oszustem zakończyła rozmowę odkładając słuchawkę. 
O podejrzanym telefonie poinformowała swojego syna, który z kolei dał znać policji.

Pamiętajcie, że podobne sytuacje mogą się zdarzyć także Wam, dlatego bądźcie czujni, a o każdym oszustwie lub jego próbie nas informujcie. 
Nie wpuszczajcie do swoich domów obcych, wylegitymujcie pukającą do waszych drzwi osobę podającą się za przedstawiciela instytucji. Korzystajcie z oficjalnych stron internetowych Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektora Sanitarnego, gdzie znajdziecie aktualne informacje na temat sytuacji związanej z koronawirusem w naszym kraju i prowadzonych oficjalnych działaniach.

Źródło: KMP Tarnów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe