Rozliczenie PIT w 2020 roku a ulga prorodzinna

  • 11.02.2020, 11:28
  • Materiał zewnętrzny
Rozliczenie PIT w 2020 roku a ulga prorodzinna
Ulga prorodzinna to jedno z najczęściej wykorzystywanych przez polskich podatników odliczeń od dochodu. W nadchodzącym rozliczeniu można skorzystać z dwóch możliwości: odliczyć tę ulgę od podatku lub poprosić o zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi (ze względu na zbyt niskie zarobki). Zasady korzystania z ulgi podatkowej są analogiczne do tych stosowanych w zeszłym roku rozliczeniowym.

Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Rozliczenie PIT w 2020 roku wyglądać będzie w większości przypadków analogicznie do rozliczenia w roku ubiegłego. Podobnie jest w przypadku samej ulgi prorodzinnej. Prawo do skorzystania z niej mają rodzice oraz opiekunowie prawni dziecka (pod warunkiem, że ono z nimi zamieszkuje), a także rodziny zastępcze. Jak łatwo się domyślić, z ulgi nie korzystają rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej. Prawo do ulgi przysługuje rodzicom bądź opiekunom dzieci małoletnich, otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (wiek tutaj nie ma znaczenia), dzieci, które do ukończenia 25. roku życia uczą się lub studiują i nie uzyskały dochodu wyższego niż 3089 zł. Często przy rozliczaniu deklaracji PIT, rodzice zastanawiają się, jakie szkoły (w przypadku pełnoletniego dziecka) uprawniają do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Są to szkoły ponadgimnazjalne, kolegia nauczycielskie, uczelnie publiczne i niepubliczne oraz wyższa szkoła oficerska.

Ograniczenia w stosowaniu ulgi prorodzinnej

Ustawa o podatku dochodowym wyraźnie wskazuje, że z ulgi prorodzinnej skorzystać przy rozliczeniu PIT za 2019 rok mogą podatnicy, którzy rozliczają się według podstawowej skali podatkowej (18% i 32%) w oparciu o o PIT 36 i PIT 37 Z ulgi tej nie mogą natomiast korzystać ci, którzy:

  • uzyskują dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i rozliczają sie przez PIT 36L

  • uzyskują dochody z działów specjalnych produkcji rolnej

  • są opodatkowani podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych (PIT 28) lub kartą podatkową. 

Warto również pamiętać, że pewne ograniczenia w stosowaniu ulgi narzuca również wybór samego trybu rozliczania. W przypadku zatwierdzenia PIT przygotowanego przez Ministerstwo Finansów w ramach programu "Twój e-PIT" nie ma możliwości dopisania do zeznania ulgi podatkowej. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z programu do wypełniania PIT online, który może bazować na PIT przygotowanego przez MF, natomiast umożliwia wpisanie na formularz odpowiednich ulg, z których chce skorzystać podatnik.

Materiał zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe