Mieszkańcy gminy Żabno wpadli przez własne śmieci

  • 23.01.2020, 14:28
  • KMP Tarnów
Mieszkańcy gminy Żabno wpadli przez własne śmieci
Za wywóz odpadów do lasu ukarani zostali mandatami karnymi mieszkańcy powiatu tarnowskiego – ojciec wraz z synem. Oboje pozbyli się śmieci wyrzucając je na łono natury. Nie pozostali jednak bezkarni, bo zdradziły ich własne śmieci.

W połowie stycznia spacerujący lasem w miejscowości Podlesiu Dębowym mężczyzna natknął się na porzuconą tam stertę śmieci, ubrań, plastikowych butelek i opakowań. Widok bulwersujący wielu z nas okazał się dla niego nie do zaakceptowania, dlatego o wszystkim powiadomił tarnowską policję. Sprawą zajął się dzielnicowy z Żabna, współpracując przy tym z kolegami z Tarnowa. Policjanci potraktowali sprawę dewastacji przyrody śmiertelnie poważnie i uznali, że nie spoczną dopóki nie znajdą winnych leśnej dewastacji. Podczas przeglądania wyrzuconych odpadów natrafili na skrawki przesyłki kurierskiej. To dzięki niej byli w stanie zidentyfikować właściciela śmieci. Trop doprowadził ich do gospodarstwa na terenie gminy Żabno, zamieszkałego przez mężczyznę i jego syna. Okazało się, że to właśnie oni odpowiadają za zaśmiecenie lasu. Za czyn jakiego się dopuścili obydwoje zostali ukarani mandatami karnymi. To jednak nie wszystko. Razem z dzielnicowym udali się do lasu, gdzie zobligowani zostali do posprzątania po sobie ekologicznego bałaganu i zabranie porzuconych wcześniej śmieci.

Pamiętajcie - obowiązkiem nas wszystkich jest troska o środowisko naturalne po to, aby nasze dzieci i wnuki mogły żyć w przyjaznym otoczeniu i cieszyć pięknem przyrody. Wywożenie śmieci do lasu, na łąki, itp. czy ich palenie to zbrodnie zadane ludziom, zwierzętom i naturze. To także łamanie obowiązującego prawa. Artykuł 162 kodeksu wykroczeń stanowi:
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.”

KMP Tarnów

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Leklerk
Leklerk 24.01.2020, 14:35
A dotykowo powinni posprzątać wszystkie śmieci w okolicy jako potencjalni sprawcy ich podrzucenia

Pozostałe