PIT-37 historycznie i dziś – czyli krótka droga do technologii

  • 16.01.2020, 09:20 (aktualizacja 16.01.2020, 09:28)
  • Artykuł partnera - Porady eksperta
PIT-37 historycznie i dziś – czyli krótka droga do technologii
PIT-37 jest jedną z najlepiej znanych podatnikom deklaracji. Deklaracja ta obowiązuje od kilku lat i niezmiennie służy, przede wszystkim osobom zatrudnionym w ramach umów o pracę, zlecenia, emerytur, rent czy stypendiów, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej. Wieloletnie obowiązywanie tej deklaracji podatkowej nie oznacza jednak, że nie ulegała ona zmianom. W ciągu kilku ostatnich lat doszło do prawdziwej rewolucji w zakresie przygotowywania i składania zeznań podatkowych. Od czego zaczynali podatnicy, a z czym mierzą się obecnie?

 

Pierwsze deklaracje i kolejki w urzędach skarbowych oraz na poczcie

W pierwotnej wersji, formularze podatkowe dostępne były w papierowej wersji, w której podatnik wypełniał specjalny druk i oddawał go do właściwego urzędu skarbowego. Odpowiednie formularze, jako fizyczne karty można było pobierać w odpowiednich urzędach, a następnie (niejednokrotnie stojąc w ogromnych kolejkach) składać w okienku. Pewnym rodzajem nowoczesności była możliwość skorzystania z przesłania formularza podatkowego PIT-37 za pomocą wyznaczonego operatora pocztowego (obecnie Poczta Polska) listem poleconym, gdzie data stempla na potwierdzeniu nadania listu poleconego wskazywała datę złożenia deklaracji PIT (nie ważne kiedy faktycznie dokumenty dotarły do urzędu skarbowego). Były to pierwsze możliwości rozliczenia się z fiskusem „na odległość”, niestety nadal wiążące się z koniecznością wizyty w urzędzie – tym razem pocztowym i często staniem w wielogodzinnej kolejce. Obydwa te rozwiązania są dla podatników PIT-37 dostępne do dnia dzisiejszego i nazywa się je obecnie „tradycyjną formą rozliczenia PIT”.

 

Formularze z internetu na komputerze do wydruku

Rozwiązaniem umożliwiającym wypełnianie zeznań podatkowych było też wprowadzenie możliwości pobrania odpowiedniego formularza przez internet na własny komputer – dla osób wykorzystujących komputery w swojej pracy. Dzięki temu podatnicy nie musieli pracować „ręcznie” na papierze, a mogli wypełniać dane w odpowiednich miejscach na komputerze. To znacząco usprawniło pracę podatników, a w przypadku błędu nie trzeba było już ręcznie przepisywać całego formularza od nowa. Dodatkowo, dużo łatwiej było wydrukować kilka egzemplarzy, zamiast kopiowania, czy wręcz kalkowania pierwszych formularzy podatkowych. Nadal jednak po wydrukowaniu dokument należało odpowiednio podpisać i złożyć w urzędzie lub nadać listem poleconym na poczcie. Ta forma nadal jest dostępna dla podatników i również stanowi grupę tak zwanego tradycyjnego rozliczenia PIT-37.

Elektroniczna forma PIT-37

W ramach reform administracji podatkowej ustawodawca zdecydował, że rozliczenia z tytułu PIT-37 podatnicy będą mogli przygotowywać na komputerze, w odpowiedniej formie pliku, a następnie przesyłać przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie lub na poczcie. Zmiana ta została nazwana tak zwaną reformą e-administracji, zaś nowe formularze elektroniczne e-deklaracjami PIT-37. Ponadto, ustawodawca postanowił uruchomić specjalną usługę Twój e-PIT, która umożliwia podatnikom skorzystanie z deklaracji wypełnionych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, z danych zebranych z różnych urzędów. Te rozwiązania dostępne są wyłącznie w formie elektronicznej, jednak coraz więcej komercyjnych usługodawców udostępnia je nie tylko na komputerach, ale coraz szerzej również na tabletach oraz smartfonach.

Artykuł partnera - Porady eksperta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe