Dowiedz się, co to jest wykrojnik i do czego służy

  • 27.11.2019, 09:16
  • Artykuł partnera
Dowiedz się, co to jest wykrojnik i do czego służy
Wykrojnik jest to narzędzie introligatorskie. Służy on do sztancowania, nazywanego potocznie wykrawaniem, czyli czynności polegającej na wycinaniu z różnych materiałów ciekawych i nietypowych kształtów. Poznaj lepiej specyfikę tego urządzenia i zasady sztancowania.

Co to jest wykrojnik?

Wykrojnik to narzędzie introligatorskie, służące do wycinania nietypowych kształtów w różnych tworzywach, takich jak papier, tektura, karton itp. – czynność ta nazywa się sztancowanie. W ten sposób możemy otrzymać z danego tworzywa np. pudełko o nietypowym kształcie. Niemniej jednak nie jest to zajęcie wykorzystywane wyłącznie przez artystów. Dzięki wykrojnikom otrzymujemy również potrzebne części do silników np. uszczelki. Przy jego użyciu można wykonać zabiegi takie jak:

  • bigowanie – proces polegający na zginaniu materiału w danym miejscu, by uzyskać pożądany kształt,
  • perforacja – proces polegający na wycinaniu otworów w wybranym tworzywie, by nadać mu dowolny kształt. Perforacji używa się wtedy, gdy jedna z części danego produktu ma dać się łatwo oderwać. 

W branży poligraficznej używa się wykrojników płaskich i rotacyjnych. Pierwsze z nich poruszają się z góry na dół; drugie obracają się na cylindrze maszyny służącej do sztancowania.

 

Jakie efekty uzyskamy dzięki sztancowaniu i na czym ono polega?

Z techniki korzysta wiele firm z branży poligraficznej. Dzięki niej możliwa jest produkcja ozdobnych teczek firmowych, ulotek i folderów. Ponadto, jest pomocna również w produkcji kart biznesowych, i okolicznościowych. Wiele firmy przy jej pomocy produkuje materiały reklamowe, takie jak: wizytówki, opakowania ozdobne i torby.

Do wykrawania służy wykrojnik, którego najważniejszą częścią jest wyprofilowane ostrze. Cała czynność polega na wtłoczeniu ostrza w podłoże, tak by przecięło na wylot dane tworzywo. Jednak podczas wykrawania nie zawsze trzeba przecinać materiał. Wykrojnik umożliwia również odpowiednie naginanie tworzywa, tak by uzyskało ono odpowiedni kształt. Można go jednak przykładać zarówno do jednego arkusza, jak i całego ich stosu. Zaletą urządzenia jest wysoka precyzja działania, która nie jest zależna od grubości tworzywa.

Maszyna sztancująca jest to dość skomplikowane urządzenie. Wyróżniamy jej kilka rodzajów np. sztancyngiel, maszynę cylindryczną, automat sztancujący i rolówkę. Najpopularniejszy z nich jest jednak sztancyngiel, który umożliwia niezwykle precyzyjne docinanie, lecz nie jest w pełni zautomatyzowany, gdyż arkusze wciąż trzeba podawać mu ręcznie.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe