To pierwszy autonomiczny robot bojowy w Polsce i na świecie. Budowany jest przez tarnowskich konstuktorów

  • 30.10.2019, 15:41
  • Wioletta Zarębska
tar-2019-10-29-perunmoviecon.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Perun – to imię słowiańskiego bóstwa gromowładnego, od teraz to również nazwa podwozia autonomicznego robota bojowego. Taki wojskowy quad wyposażony w wieżyczkę z bronią powstaje właśnie w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie. Co ważne, jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce i na świecie.

Ten robot będzie mógł pracować w każdych warunkach. Zdalnie sterowana maszyna w trakcie działań wojskowych ma ogromną zaletę – przeciwieństwie do żołnierza - nie odczuwa lęki i strachu, dzięki temu może okazać się skuteczniejsza na polu walki.

Budowa Peruna na razie zakończy się na etapie prototypu. Projekt jest finansowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla młodych naukowców. Zakłady Mechaniczne Tarnów otrzymały na niego 6,5 mln złotych.

Po zakończeniu projektu konstruktorzy będą szukać dalszego finansowania, które umożliwi dalsze prace nad robotem.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kris
Kris 19.11.2019, 02:29
Panowie no bez jaj co to jest za technologia Niemcy 80 lat temu takie mieli
lipa
lipa 01.11.2019, 01:56
Quattrocento z petardą tańszy (około dolara) a skuteczniejszy

Pozostałe