Czy można otrzymać i odszkodowanie, i zadośćuczynienie w ramach rekompensaty za jeden wypadek? Poznaj opinie ekspertów!

  • 20.09.2019, 15:17
  • Artykuł partnera
Czy można otrzymać i odszkodowanie, i zadośćuczynienie w ramach rekompensaty za jeden wypadek? Poznaj opinie ekspertów!
Bezpieczeństwo na polskich drogach to temat-rzeka, który wraca za każdym razem kiedy dojdzie do głośnej tragedii. O ile dziennikarze w mediach konkretnym wypadkiem zajmują się dosłownie przez chwilę, tak jego uczestnicy muszą sobie radzić z jego konsekwencjami – nierzadko do końca życia. Niestety wiele osób jeszcze nie zdaje sobie w pełni sprawy, jakie dokładnie prawa im przysługują. Dotyczy to choćby możliwości ubiegania się zarówno o odszkodowanie, jak też o zadośćuczynienie.

Oba świadczenia dotyczą zupełnie różnych rzeczy. Nie ma przeszkód, by starać się o nie jednocześnie

 

Specjaliści z Centrum Obsługi Powypadkowej Codex tłumaczą, że choć obie te rekompensaty mają najczęściej charakter pieniężny, to mają naprawiać kompletnie odmienne krzywdy. Najprościej rzecz ujmując: odszkodowanie należy się za wszelkie poniesione straty materialne, natomiast zadośćuczynienie przyznaje się w odniesieniu do szkód niematerialnych. W tej kategorii mieszczą się przede wszystkim obrażenia ciała, ale również ból spowodowany doznanym urazem oraz cierpienia psychiczne. Oczywiście najlepiej by było, gdyby po wypadku jedynym potrzebnym świadczeniem były pieniądze na naprawę zniszczonych elementów samochodu. Jednak niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a kompensacja krzywd fizycznych i psychicznych musi być całkowicie niezależna. Tym bardziej, że szkody majątkowe stosunkowo łatwo zmierzyć i wycenić, a w przypadku zadośćuczynienia ustalenie jego adekwatnej wysokości przysparza znacznie więcej kłopotów.

 

Z pomocą specjalistycznej kancelarii łatwiej będzie skutecznie zgłosić wszystkie roszczenia

 

Ustalając sumę należną osobie poszkodowanej bierze się pod uwagę m.in:

  • wcześniejszy stan jej zdrowia,

  • czas trwania leczenia,

  • charakter rehabilitacji (liczbę i inwazyjność zabiegów),

  • ewentualne trwałe uszczerbki na zdrowiu (w tym oszpecenie),

  • ograniczenia wynikające z kalectwa,

  • wiek.

 

Zanim jednak dojdzie do wypłaty świadczenia, trzeba je najpierw wywalczyć. W przeciwieństwie do odszkodowania zadośćuczynienie nie należy się „z urzędu”. W wielu przypadkach trzeba udać się do sądu, aby uzyskać rekompensatę z tego tytułu. Centrum Obsługi Powypadkowej Codex należy do tych kancelarii odszkodowawczych, które wykazują się dużą skutecznością w dochodzeniu stosownego wyrównania szkód. Poszkodowani korzystający z takich usług zazwyczaj otrzymują odczuwalnie wyższe sumy, niż gdyby starali się o zadośćuczynienie całkowicie na własną rękę. Pieniądze to nie wszystko, jednak z pewnością są w stanie złagodzić bolesne skutki wypadku komunikacyjnego.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe