Gręboszów. Apelują do władz państwowych i miasta Gdańsk ws. obrony dobrego imienia swojego rodaka

  • 14.08.2019, 18:25 (aktualizacja 14.08.2019, 18:35)
  • Wioletta Zarębska
tar-2019-08-14-mjr-sucharskimoviecon.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sprzeciwiają się szkalowaniu dobrego imienia majora Henryka Sucharskiego oraz domagają się upamiętnienia miejsca walk na Westerplatte. Taki apel jednogłośnie podjęli radni gminy Gręboszów i wystosowali go m.in. do władz państwowych, prezydenta Gdańska, władz województwa małopolskiego oraz parlamentarzystów z regionu tarnowskiego. W ten sposób gmina Gręboszów chce zadbać o szacunek dla swojego rodaka.

Inicjatorem apelu jest Marek Mosio, przewodniczący Rady Gminy Gręboszów.

Ten apel jest odpowiedzią na pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o sporze między majorem Sucharskim, dowódcą obrony Westerplatte i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim oraz o tym jakby mjr Sucharski miał namawiać do wcześniejszej kapitulacji. Ostatecznie walki na Westerplatte toczyły się przez 7 dni.

Dodajmy, że mjr H. Sucharski urodził się w Gręboszowie w 1898 roku. W gminie cały czas kultywowana jest pamięć o tej postaci, jego imię nosi miejscowa szkoła podstawowa, przed którą znajduje się też pomnik bohatera z Westerplatte. To tylko niektóre miejsca, mające przypominać o związkach majora Sucharskiego z ziemią gręboszowską.

 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe