Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie

  • 13.08.2019, 11:02 (aktualizacja 13.08.2019, 11:06)
  • Źródło: Grupa Azoty
Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie
W poniedziałek, 12 sierpnia Grupa Azoty miała okazję zaprezentować Centrum Badawczo-Rozwojowe wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi, który niespełna dwa lata wcześniej uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod tę inwestycję.

Prezentacja Centrum rozpoczęła się od pokazania możliwości Mikroskopu SME (Skaningowy Mikroskop Elektronowy). Urządzenie to, pozwala uzyskać ostry obraz przy powiększeniach do miliona razy. W pracowni przetwórstwa polimerów zaprezentowana została z kolei aparatura umożliwiająca prowadzenie projektów badawczych, realizowanych w ramach doktoratów wdrożeniowych. Kolejnym punktem wizyty była jedna z 46. supernowoczesnych sal laboratoryjnych, zlokalizowanych w Centrum Badawczo–Rozwojowym, w której na co dzień prowadzone są prace nad nowymi produktami Grupy Azoty S.A.. W pracowni katalizatorów omawiano z kolei nowoczesny sprzęt do testów katalitycznych. Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził także Centrum Materiałów do Druku 3D, która jest innowacyjną jednostką zajmującą się badaniami, optymalizacją i wytwarzaniem  materiałów do popularnych w ostatnich latach drukarek 3D. Z kolei w Hali Instalacji Testowych zaprezentowane zostały linie półtechniczne rektyfikacji, destylacji, polimeryzacji, a także nowo uruchomiona produkcyjna linia powłok próżniowych.

- Miałem okazję uczestniczyć w 2017 roku w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty w Tarnowie. To, co zobaczyłem po niespełna dwóch latach, napawa mnie dużym optymizmem. Nowoczesna nauka to innowacyjność, badania i rozwój. Dzisiaj rolą kluczowych polskich firm takich jak Grupa Azoty jest to, by inwestować w badania i rozwój oraz w naszych polskich młodych naukowców. Grupa Azoty nie tylko prowadzi szereg własnych prac badawczych, uruchomiła własny program akceleracyjny, ale również skutecznie sięga po środki zewnętrze na badania i jest w czołówce podmiotów wspierających kształcenie doktorantów w systemie wdrożeniowym – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

- Z perspektywy niespełna roku działalności Centrum Badawczo-Rozwojowego należy stwierdzić, że jego utworzenie było naprawdę bardzo dobrym pomysłem. Jesteśmy usatysfakcjonowani z prac w Centrum Badawczo–Rozwojowym. Jego kierunki rozwoju utwierdzają nas, że była to bardzo dobra i przyszłościowa inwestycja. Z tym większą przyjemnością oprowadziłem dziś po centrum badawczo-rozwojowym Pana Premiera Jarosława Gowina, który przecież w roku 2017 uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum. Jako Grupa Azoty czujemy się odpowiedzialni za działania w polskiej chemii, a także wyznaczanie nowych dróg rozwoju. Dowodem tego jest właśnie Centrum Rozwojowo–Badawcze, które dzisiaj zaprezentowało nam swoje olbrzymie możliwości – podkreślał Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

Na zakończenie spotkania prezes zarządu Grupy Azoty wręczył wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi niezwykły upominek – statuetkę wybitnego polityka, wicepremiera i męża stanu, ekonomisty i przedwojennego dyrektora tarnowskich Zakładów Eugeniusza Kwiatkowskiego wykonaną technologii druku 3D z produkowanych w Tarnowie poliamidowych filamentów i pokrytą próżniowo w tarnowskim Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Grupa prowadzi również działalność na skalę międzynarodową. Do jej zagranicznych aktywów należy działająca w sektorze tworzyw sztucznych, spółka ATT Polymers z siedzibą w niemieckim Guben oraz Grupa COMPO EXPERT z zakładami w niemieckim Krefeld i hiszpańskim Vall d'Uixó, jeden z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych, którą Grupa Azoty przejęła w 2018 r. Silnym impulsem do dalszego rozwoju Grupy ma być również realizowana w Policach budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego o nazwie „Polimery Police”, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Ukończenie projektu planowane jest w 4 kw. 2022 roku.

Tekst: Informacja prasowa Grupy Azoty w Tarnowie

Źródło: Grupa Azoty

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe