[AKTUALIZACJA] Jaka będzie oficjalna nazwa „nowej Jaskółki”? Urząd Miasta Tarnowa podjął decyzję

  • 02.08.2019, 15:00 (aktualizacja 09.08.2019, 13:42)
  • Redakcja
hala_konwert.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Czy w nazwie remontowanej hali przy ul. Traugutta pozostanie człon „Jaskółka? Takie pytanie coraz częściej zadają mieszkańcy Tarnowa. Po tym jak magistrat ogłosił konkurs na projekt nowego logotypu obiektu, przedstawiając go jako Arenę Tarnów, Stowarzyszenie Kibiców Unii Tarnów skierowało do prezydenta petycję, apelując w niej o pozostawienie w nazwie hali historycznej „Jaskółki”.

Już wiadomo, że miasto nie przychyliło się do próśb kibiców i mieszkańców Tarnowa. W nadesłanym na naszą redakcyjną skrzynkę teście czytamy:

W niektórych środowiskach w mieście toczą się rozmowy o nazwie nowej hali widowiskowo – sportowej w Mościcach, która powstała na miejscu hali „Jaskółka”, a której budowa dobiega końca. Koncepcje są różne – jedni stawiają na dawną nazwę, inni na nowoczesność i obecnie obowiązujące trendy.
Oficjalna nazwa inwestycji, czyli obiektu w budowie brzmi: Centrum Przygotowań Paraolimpijskich Hala Widowiskowo-Sportowa „Jaskółka”. Niedawno, gdy Grupa Azoty nie wyraziła zainteresowania objęciem patronatu nad halą i nadaniem nazwy Azoty Arena, pojawiła się propozycja, aby halę nazwać Tarnów Arena: nazwa prosta, jednoznacznie identyfikująca z miastem całkowicie nowy obiekt i oddająca jego widowiskowo-sportowy charakter. Stąd pomysł ogłoszenia konkursu na projekt logo z taką właśnie nazwą.
Część tarnowian, a zwłaszcza Mościczan, wydaje się przywiązana do dawnej nazwy z członem „Jaskółka”, na co zwracał uwagę w swoich ostatnich wypowiedziach dla lokalnych mediów prezydent Roman Ciepiela, podkreślając, że przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby w codziennej miejskiej praktyce funkcjonowała nazwa Tarnów Arena Jaskółka. Jednak tego rodzaju zestawienie może brzmieć dość dziwnie dla osób z zewnątrz, nieznających tarnowskich realiów, więc w celach oficjalnych, informacyjnych i promocyjno-marketingowych, stosowana będzie nazwa Tarnów Arena.
Notabene pewnie nie wszyscy pamiętają, że nazwa „Jaskółka” została nadana obiektowi dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia, w wyniku prasowego plebiscytu, ale nigdy nie została formalnie usankcjonowana.
Pojawiają się też głosy, aby wykorzystać charakterystyczne logo jaskółki w locie. Koncepcja raczej nierealna i nieprzystająca do nowej hali. Znane logo pochodzi z dawnego znaku Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach, zostało zaadaptowane dla Zakładów Azotowych im. Feliksa Dzierżyńskiego, później zmienione zostało dla potrzeb „Azotów” jako spółki i sygnowano nim worki z nawozami sztucznymi. Ostatnia modyfikacja, już bardzo symboliczna, powstała dla Grupy Azoty. Logo używane było też przez lata i bywa stosowane obecnie przez żużlowców i piłkarzy Unii Tarnów, nie można też zapomnieć o Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”. Do nowej hali raczej nie pasuje.
Przypomnijmy, iż do historycznej już nazwy nawiązał projektant nowego obiektu – widok dachu z góry przypomina ogon jaskółki w locie, co powinno zadowolić wielbicieli nazwy nieistniejącej już hali.
Reasumując: nowa hala i nowa nazwa – Tarnów Arena.

Tekst: Ireneusz Kutrzuba - rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zxc
zxc 08.08.2019, 09:14
Przecież wystarczy zachować człon ARENA TARNÓW - a pod spodem człon Jaskółka.

Pozostałe