"Nie oglądam byle czego", "wskazane sprawy będziemy rozwiązywać". Reakcje biskupów na film o pedofilii w polskim Kościele

  • 13.05.2019, 14:19
  • TVN24 / x-news
"Nie oglądam byle czego", "wskazane sprawy będziemy rozwiązywać". Reakcje biskupów na film o pedofilii w polskim Kościele
Kraków. – Miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego – stwierdził arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, zapytany, czy widział film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Dokument opowiadający o przypadkach pedofilii w polskim Kościele w sobotę (11.05) miał premierę w internecie. W trakcie pracy nad dokumentem twórcy zwrócili się z prośbą o wypowiedzi do najważniejszych polskich hierarchów, ale ci odmówili. Dopiero po publikacji dokumentu zaczęli się do niego odnosić.

– Z kłamstwa robi się element polityki wielkiej, a właściwie to jest mała i nędzna polityka – stwierdził metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski
. 
 

Natomiast prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiedział, że Kościół będzie "rozwiązywał wskazane sprawy". Dodał, że papież Franciszek przygotował do tego" narzędzia". Chodzi o wytyczne, które znalazły się w opublikowanym 9 maja dokumencie "Wy jesteście światłem świata". Nakłada on obowiązek na księży i zakonników, by wszystkie przypadki pedofilii lub niewłaściwych seksualnych zachowań wobec dorosłych były zgłaszane władzom kościelnym. Mają zgłaszać także przypadki tuszowania przestępstw seksualnych przez przełożonych.

"Brakuje empatii wobec ofiar ze strony księży". T. Sekielski o kulisach powstania filmu o pedofilii w kościele

Warszawa. "Tylko nie mów nikomu" to dokument, przedstawiający historię ofiar księży pedofilów w konfrontacji ze swoimi oprawcami. Wczoraj film udostępniono w Internecie i w ciągu kilkunastu godzin zdobył on ponad 2 miliony wyświetleń. O kulisach powstawania i wyzwaniach związanych z realizacją filmu mówili jego twórcy - Marek i Tomasz Sekielscy.

- Odnoszę wrażenie, że począwszy od sprawców, kończąc na kościelnej hierarchii, brakuje empatii wobec ofiar. Żeby wyjść poza slogany, że "mamy w sercu ofiary", że "będziemy się z nimi spotykać". Tego nie ma, tego brakuje – powiedział reżyser filmu, Tomasz Sekielski. 

- Moim zadaniem jako producenta, osoby odpowiedzialnej za dużą cześć tego filmu, było użycie czasem ukrytej kamery by zarejestrować spotkanie, byłem bardzo zdenerwowany wtedy. Nie faktem, że tam jestem, tylko odpowiedzialnością. Wiedziałem, że jeśli ja tego nie nagram, to nikt tego nie nagra i ta historia straci na wartości, albo pójdzie do kosza – wyjaśnił producent filmu, Marek Sekielski.

Ks. Prusak: Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach?

Kraków. – Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach, tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę i rozdzierać jej rany sukcesywnie i systematycznie, krok po kroku? - pytał ksiądz Jacek Prusak, który wygłosił w niedzielę w Kościele św. Barbary w Krakowie kazanie dotyczące pedofilii w Kościele. - Nadchodzi sąd nad tymi wilkami w koloratkach. On już jest - podkreślił. - To księża krzywdzą wasze dzieci. Nie swoje. Ofiarom należy się troska także wasza, nie wasze bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza, czy biskupa. Koniec z tym, z tym bałwochwalstwem. Koniec - apelował do wiernych.

W sobotę (11.05) w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofili w polskim Kościele.

W ponaddwugodzinnym dokumencie znalazły się m.in. wyznania poszkodowanych, którzy stanęli oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy. Kamera towarzyszy ofiarom w podróżach do miejsc, w których - jak opisują w filmie - dochodziło do molestowania.

TVN24 / x-news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe