Błyskawiczne tempo zmian w prawie oświatowym. M. Dworczyk: Nowelizacja przewiduje przeprowadzenie klasyfikacji maturzystów po 26 kwietnia

  • 24.04.2019, 20:52
  • Zbigniew Filar
Błyskawiczne tempo zmian w prawie oświatowym. M. Dworczyk: Nowelizacja…
Warszawa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawił główne założenia nowelizacji prawa oświatowego, która ma umożliwić przystąpienie uczniom do matury pomimo strajku nauczycieli.

– Ustawa przewiduje upoważnienie dyrektora w razie, gdyby rada pedagogiczna nie podjęła odpowiedniej decyzji, do samodzielnej klasyfikacji uczniów, którzy czekają na egzamin maturalny. Gdyby tak się stało, że z jakichś powodów dyrektor również nie przeprowadzi klasyfikacji, organ prowadzący – samorządy, powiaty, gminy – może wyznaczyć nauczyciela, który takiej klasyfikacji dokona – wyjaśnił Michał Dworczyk. 

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, klasyfikacje powinny nastąpić do 26 kwietnia, nowelizacja przewiduje również przeprowadzenie ich po tym terminie – dodał szef kancelarii premiera. 

Minister przedstawił także przyspieszony proces legislacyjny dla proponowanej ustawy. 
– Jutro rozpoczną się prace w Sejmie, ponieważ projekt jeszcze dziś zostanie przesłany. Mamy nadzieję, że między godz. 15 a 16 odbędzie się w Sejmie głosowanie, a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu. W Senacie około godz. 19 rozpocznie się posiedzenie plenarne i w godzinach nocnych dojdzie do głosowania – stwierdził Dworczyk.

– 26 kwietnia ustawa będzie mogła być podpisana i opublikowana, co oznacza, że wejdzie w życie 27 kwietnia – dodał. 

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego.

Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Zbigniew Filar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe