Rekordowy Konkurs Palm w Lipnicy Murowanej

  • 14.04.2019, 16:15 (aktualizacja 15.04.2019, 14:26)
  • Natalia Tryba, TVN24/x-news
tar-2019-04-14_rekordowy_konkurs_palm_got.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Twórcy najpiękniejszych i - z pewnością - najwyższych palm rywalizowali w 61. Konkursie Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej. To właśnie tam odbywa się najbardziej barwny festiwal w regionie. Do Lipnicy zjechali się turyści z całej Polski, aby choć raz zobaczyć to wydarzenie.

Tegorocznym zwycięzcą konkursu jest Andrzej Goryl, którzy stworzył palmę wraz z całą rodziną. Przygotowania do konkursu zaczęły się tworzeniem kwiatów ponad 3 miesiące temu. Wygrana była także pobiciem dotychczasowego rekordu, bowiem palma, którą stworzył p. Andrzej mierzy 38 metrów. To o ponad 1,5 m. więcej niż ustanowiony w 2011 roku rekord. Wówczas zwycięzcą był Zbigniew Urbański, którego mieszkańcy Lipnicy wspominali w rozmowach i na scenie.

W Lipnicy Murowanej powstała rekordowa wielkanocna palma. Ma 37,78 metra długości

Wszystkie palmy to dzieło miejscowych mieszkańców, którzy wykonują je według tradycyjnych zwyczajów. Palmy oceniane są w różnych kategoriach i pod kątem różnych kryteriów, natomiast najwięcej emocji wzbudza oczywiście konkurs na najwyższą z nich W tym roku zwycięska palma miała 37 metrów i 78 centymetrów i została wykonana przez Andrzeja Goryla. 

- To jest bardzo skomplikowana operacja, do której trzeba przygotowywać się latami. Z biegiem lat robiliśmy coraz większe palmy, uczymy się na błędach, które popełniamy. Pewne rzeczy zmieniamy, modyfikujemy, żeby co roku było co raz lepiej – tłumaczył Paweł Goryl, brat twórcy palmy i kierownik operacji postawienia palmy w pion. 

Jak dodał palma waży około 400-500 kg. 

- Postawienie jest dużo trudniejsze. Nie jest sztuką zrobić metry, a później tej palmy nie postawić. Sama praca zajęła cztery tygodnie, ale przez cały rok się zastanawiałem jak postawić taką palmę – stwierdził Andrzej Goryl, twórca palmy.

Natalia Tryba, TVN24/x-news

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe