PIT a darowizna od rodziców. Dowiedz się jak rozliczyć podatek

  • 11.03.2019, 09:17 (aktualizacja 11.03.2019, 11:36)
  • Artykuł Sponsorowany
PIT a darowizna od rodziców. Dowiedz się jak rozliczyć podatek Autor zdjęcia: Leonid Mamchenkov /Flickr. Lic. Creative Commons
Kiedy budujemy własny dom, chcemy kupić mieszkanie, czy spłacamy kredyt, darowizna od rodziców będzie z pewnością pomocnym wsparciem finansowym. Niemniej jednak, czy jako osoby obdarowane musimy zapłacić podatek od otrzymania darowizny?

Autor zdjęcia: Leonid Mamchenkov /Flickr. Lic. Creative Commons

 

Co o tym temacie mówią przepisy podatkowe? Czy osoby najbliższe są zawsze zwolnione z opłaty podatku od darowizn i spadków? 

Darowizna i jej grupy podatkowe

Kiedy chcemy zapoznać się z tematyką darowizn i spadków, musimy poznać trzy grupy podatkowe, które obowiązują w ramach polskiego prawa: 

  • Grupa I - to tak zwani zstępni, czyli córka, syn, wnuki i prawnuki, a także wstępni jak ojciec, matka, rodzeństwo, dziadkowie, pasierb, macocha, synowa, zięć, teściowe. Ponadto do tej grupy zalicza się również współmałżonek. W tejże grupie kwotą wolną od podatku jest 9637 zł (od jednego darczyńcy) i 19274 zł (od wielu darczyńców),
  • Grupa II - do tej grupy zaliczyć można zstępnych rodzeństwa, zstępnych i małżonków pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa, jak i rodzeństwo małżonków, a ponadto małżonków innych zstępnych. Grupa ta zwolniona jest od podatku na poziomie 7276 zł,
  • Grupa III to inni nabywcy. W tejże grupie kwotą wolną od podatku jest 4902 zł. 

Czy wszystkie darowizny opodatkowane będą podatkiem od darowizn i spadku ?

Podatek od darowizn i spadków obejmuje swoim zasięgiem każdą darowiznę, bez żadnego wyjątku. Niemniej jednak w wyżej opisanych grupach podatkowych określono kwoty wolne od podatku, dlatego, jeżeli wartość przekazanej darowizny nie przekroczy wymienionej kwoty, będziemy automatycznie zwolnieni z opłaty podatku od darowizny. 

Należy mieć jednakże na uwadze, że według polskiego prawa podatkowego nabycie na własność rzeczy, czy też praw majątkowych od konkretnej osoby więcej aniżeli raz, wymaga ujęcia wartości przekazanych darowizn w przeciągu 5 lat, które poprzedzą rok, w którym otrzymaliśmy ostatnią darowiznę. Wtedy też będziemy mieć do czynienia z doliczeniem do wartości tychże rzeczy, jak również praw majątkowych, które zostały przez nas ostatnio nabyte. 

Można zauważyć, że I grupa to tak zwana grupa zero. Kiedy mamy do czynienia z tą grupą, wszystkie darowizny bez względu na ich wysokość, będą zwolnione z opłaty podatku. Kiedy nadmieniona kwota zostanie przekroczona, nadal będziemy mogli korzystać ze zwolnienia. Niemniej jednak będzie to wymagało powiadomienia właściwego organu władzy, którym w tym wypadku jest naczelnik urzędu skarbowego, w okresie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. 

Jeśli otrzymamy darowiznę w kwocie, która przekracza 9637 zł, będziemy musieli udokumentować ją dowodem wpłaty. Najlepiej jeśli będzie to rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, albo przekaz pocztowy. 

Darowizna od rodziców – czy musimy płacić podatek?

Jak napisano powyżej, rodzice zaliczają się do tak zwanej zerowej grupy podatkowej, a co za tym idzie otrzymane od nich darowizny są zwolnione od podatku od darowizny i spadków. Jeżeli jednak kwota darowizny przekroczy 9637 zł, będziemy zmuszeni zgłosić tę informację do Urzędu Skarbowego. Jednakże wszelka darowizna poniżej wymienionej kwoty nie musi być przez nas zgłaszana do US i zwolniona jest całkowicie od podatku. 

Nie musimy jej także rozliczać w formularzu PIT. Wynika to z faktu, że darowizny i spadki należą do innej grupy podatkowej. Zatem korzystając z wprowadzonego w tym roku programu Twój e-PIT nie trzeba wpisywać kwoty darowizny na formularzu podatkowym. 

Darowizna pieniężna od rodziców – czy zwolniona jest z podatku?

Jeśli darowizny dokonano w obrębie zerowej grupy podatkowej i przekroczy ona kwotę 9637 zł, to nie podlega ona opodatkowaniu, jeżeli została ona przekazana na rachunek bankowy obdarowanego, przekazem pocztowym, albo też w każdy inny sposób regulowany prawem. Darowizna pieniężna musi zostać udokumentowana, zatem potrzebny będzie dokument potwierdzający jej weryfikację. Wtedy to mamy prawo do skorzystania ze zwolnienia od płacenia podatku. Naszym obowiązkiem będzie złożenie wraz z formularzem SD-Z2 w Urzędzie Skarbowym, wszelkich dowodów, jak na przykład wydruk z konta bankowego.

Artykuł Sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe