Ziemia rolna dla wszystkich – rząd zmienia ustawę

  • 07.03.2019, 15:07
  • Natalia Tryba
tar-2019-03-07_grunty_-_gotowe.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rolnikom będzie łatwiej sprzedawać nieduże działki i grunty rolne. Na chwilę obecną mogli swobodnie obracać ziemią wyłącznie do 30 arów. Po nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i obrocie ziemią będzie to maksymalnie hektar, a grunty rolne będą mogły kupić także osoby niebędące rolnikami.

O planowanych zmianach w prawie mówił dziś w Tarnowie poseł Porozumienia Michał Cieślak. - Dzięki zmianie przepisów, grunty rolne, także te z nieruchomościami czy budynkami gospodarskimi będą mogli wykupić między innymi mieszkańcy miast, niezwiązani z działalnością rolniczą. Te osoby będą mogły swobodnie wykorzystać parcele do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych – mówi poseł Cieślak. Zmiany w ustawie są istotne również dla mieszkańców miast – grunty rolne w granicach administracyjnych samego tylko Tarnowa to prawie 2,5 tysiąca hektarów.

- Oznacza to, że wszystkie grunty rolne znajdujące się w granicach administracyjnych miast będą mogły zostać przeznaczone do różnych celów inwestycyjnych przez samorządy, jak również przez deweloperów, co powinno korzystnie wpłynąć na obniżenie cen mieszkań. Dotychczas przekształcenie gruntów rolnych na terenie miejskim wymagało długotrwałej, kosztownej i skomplikowanej procedury - zaznacza poseł.

Parlamentarzysta podkreśla, że rozszerza się także katalog osób, mogących dziedziczyć gospodarstwo i grunty rolne, do rodzeństwa, pasierba czy rodziców rolnika. Poseł Michał Cieślak zaznacza, że nowe przepisy wzmacniają rolę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Wprowadzenie nowych przepisów ma także ułatwić firmom i przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie obszarów wiejskich, zakup gruntów pod potrzeby inwestycji i rozwoju.

Projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i obrocie ziemią znajdzie się prawdopodobnie na posiedzeniu Rady Ministrów już w przyszły wtorek. Nowe przepisy dotyczące wykupu i sprzedaży gruntów rolnych mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.


 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 05.05.2019, 15:58
Najpierw kozę wprowadzili, a teraz z fanfarami ją usuwają. Jakie ludzkie pany
NERĆ WIESŁAW
NERĆ WIESŁAW 18.04.2019, 11:59
Dlaczego Rząd nie przekazuje na własność działek ogrodowych, ludzie uprawiają latami i to iedno co mają i lubią ale to też nie ich własność.Uprawiam ponad 40 lat inwestuje w działke i ktoś kiedyś może powiedzieć dziękuje musi pan opuścić działke i czy to jest sprawiedliwe. KK kupuje od państwa za grosze i stoi ugorem lub dzierżawią.Wszystkie partje już obiecały ale żadna nie doprowadziła tego do końca.To jest jedna przyjemność i rozrywka dla ludzi starszych.

Pozostałe