Rozliczenie PIT 2019 za osobę zmarłą – czy musisz o tym pamiętać?

  • 18.02.2019, 13:42 (aktualizacja 18.02.2019, 13:48)
  • Artykuł sponsorowany
Rozliczenie PIT 2019 za osobę zmarłą – czy musisz o tym pamiętać?

Na pewno wiesz, że musisz rozliczyć swoje dochody z urzędem skarbowym, ale może się okazać, że na tym nie kończą się Twoje obowiązki fiskalne. Jeśli w ostatnim roku podatkowym zmarł ktoś, kto przekazał Ci spadek, istnieje szansa, że będziesz musiał zapłacić większą kwotę podatku. Z drugiej strony, możesz też liczyć na zwrot nadpłaty. O tym, jak może wyglądać rozliczenie PIT, powinny się dowiedzieć również osoby, które w minionym roku podatkowym straciły małżonka.

Rozliczenie PIT 2019 w przypadku spadkobierców

Podstawowa zasada brzmi: gdy podatnik umiera, jego rozliczenie PIT sporządza urząd skarbowy właściwy ze względu na jego miejsce zamieszkania. Czerpie on niezbędne do tego informacje z dokumentów, które wcześniej dostarczył mu ZUS i pracodawca. Dzięki temu nikt nie musi się martwić, że jakiekolwiek obowiązki podatkowe nie zostały spełnione. Po obliczeniu podatku, urząd przesyła spadkobiercy informację, jak wysoka jest jego kwota. Z tym mogą się już wiązać dodatkowe zadania dla spadkobiercy.

Zapłata podatku za 2018

Jeśli urząd skarbowy, na podstawie uzyskanych informacji, uzna, że należy zapłacić większą kwotę podatku, niż ta, która została już przekazana fiskusowi, wtedy to spadkobierca ma obowiązek przekazać żądaną kwotę. Ma na to 14 dni od dnia, w którym otrzymał informację z urzędu skarbowego o tym, ile wynosi kwota podatku. Jeśli nie chce tego zrobić, musi zrzec się spadku, składając stosowne oświadczenie w sądzie rejonowym lub u notariusza. Wiąże się to jednak z rezygnacją z otrzymania całego spadku.

Zwrot podatku w PIT 2019

Może się też okazać, że zmarłemu podatnikowi należałby się zwrot podatku. W takiej sytuacji, będzie on, więc przysługiwał spadkobiercy. By zwiększyć swoje szanse na zwrot podatku, spadkobierca powinien zgłosić w urzędzie, do jakich ulg i odliczeń miał prawo zmarły podatnik. Wtedy z pewnością zostaną one wzięte pod uwagę. Powinien też powiadomić urząd, o kosztach uzyskania przychodu poniesionych przez zmarłego podatnika w trakcie roku podatkowego. Na poinformowanie urzędu spadkobierca ma 30 dni od dnia, w którym otrzymał zawiadomienie o wysokości dochodu bądź przychodu zmarłego oraz o wysokości wpłaconego podatku lub zaliczek na podatek.

Rozliczenie PIT 2019 w przypadku małżeństwa

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem jest w wielu przypadkach opłacalne. Co ważne, prawo pozwala skorzystać z tego przywileju nawet jeśli:

·      małżonek zmarł w czasie roku podatkowego, ale małżeństwo zostało zawarte zanim ten rok się rozpoczął,

·      małżeństwo trwało przez cały rok podatkowy, ale małżonek zmarł po jego zakończeniu, zanim została złożona deklaracja podatkowa.

Ponadto żonę i męża musiała obowiązywać wspólność majątkowa. Jeśli wszystkie wymagania zostały spełnione, rozliczający się małżonek musi zaznaczyć opcję nr 3 (sposób przewidziany dla wdów i wdowców) w punkcie nr 6 na zeznaniu PIT-37 lub PIT-36.

Poza tym, proces mający na celu rozliczenie PIT przebiega w taki sam sposób, jak wtedy, gdy oboje małżonków żyje. Oznacza to m.in. że małżonek może w deklaracji wykazać, wszystkie ulgi i odliczenia, do jakich zmarły był uprawniony. W rezultacie ma szansę na zapłatę znacznie niższego podatku, niż ten, do jakiego byłby uprawniony przy indywidualnym rozliczeniu. Ta metoda rozliczenia jest najbardziej opłacalna wtedy, gdy jedno z małżonków zarabiało bardzo mało, a druga osiągnęła większe dochody niż kwota 85 528 zł. Jeśli jednak okaże się, że wybór tego sposobu opodatkowania nie jest korzystny dla wdowy lub wdowca, zawsze można zdecydować się na rozliczenie indywidualne lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko (o ile podatnik jest do tego uprawniony).

Wspólne rozliczenie nawet po terminie – zmiana przepisów w PIT-2019

Wszystkich podatników składających formularz PIT-36 lub PIT-37, obowiązuje ostateczny termin złożenia deklaracji 30 kwietnia 2019 roku. Dotyczy to także wdów i wdowców. Warto wiedzieć, że kiedyś można było przeprowadzić rozliczenie PIT z małżonkiem tylko wtedy, gdy nie został przekroczony termin złożenia zeznania. Od 2019 roku to prawo zostało jednak zmienione.

Dzięki temu osoby, które chcą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ale nie będą mogły złożyć zeznania PIT na czas, nadal będą miały możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania. Dotyczy to zresztą także korekt zeznań. Zmiana przepisów obejmie również osoby, które składają zeznanie podatkowe uwzględniające zmarłego małżonka.

Szybsze rozliczenie PIT online

Nie warto jednak zwlekać z przeprowadzaniem rozliczenia PIT. Im szybciej deklaracja zostanie złożona, tym szybciej można będzie otrzymać zwrot podatku – zwłaszcza przy rozliczeniach w formie elektronicznej. Od 2019 roku wprowadzono prawo, które stawia podatników rozliczających się w ten sposób w korzystniejszej sytuacji, niż osoby wybierające papierowe druki PIT. Dzięki zmianom podatnicy, którzy wyślą deklaracje przez internet, będą czekać na przysługujący im zwrot maksymalnie 45 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożeniu deklaracji (poza pewnymi wyjątkami). Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja osób składających zeznanie w tradycyjnej, papierowej wersji. Ta grupa podatników może otrzymać zwrot nawet 3 miesiące później. Dlatego opłaca się rozważyć opcję rozliczenia podatku online, np. poprzez program do PIT, i cieszyć się szybszym zwrotem nadpłaty.


>>> Rozliczenie PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! <<<

 

 

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe