Jak wygląda wynajęcie auta od strony formalnej

  • 21.12.2018, 14:19 (aktualizacja 21.12.2018, 16:25)
  • ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jak wygląda wynajęcie auta od strony formalnej
Wynajem samochodu to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy jesteśmy na wakacjach i chcemy pozwiedzać najbliższą okolicę samodzielnie, bez konieczności jeżdżenia z całą wycieczką i przewodnikiem. Aby jednak wynająć auto, musimy wiedzieć o kilku zasadach, bez których ta operacja będzie niemożliwa.

Przede wszystkim zadbaj przed wyjazdem o zabranie wszelkich niezbędnych dokumentów, bez których żadna firma nie wynajmie ci samochodu. To prawo jazdy, dowód osobisty oraz karta kredytowa. Ta ostatnia musi być odpowiednio „naładowana”, znaczy to, że na koncie musisz posiadać równowartość przynajmniej kilkuset euro. Tyle bowiem firma zażyczyć może sobie za wynajem samochodu. Kwota ta zostanie przy oddaniu pojazdu zwrócona, ale bez tego wiele firm odmówi nam użyczenia samochodu.

Zawsze przed wypożyczeniem sprawdź stan samochodu. Nie chodzi oczywiście o dokonywanie specjalistycznego przeglądu, ale ogólne obejrzenia auta. Niemal wszystkie firmy w czasie odbioru auta robią krótki przegląd jego stanu, zapisując w specjalnym raporcie każde istniejące uszkodzenia, wgniecenia czy zadrapania. Oznacza to, że podczas zwrotu samochodu wypożyczalnia będzie wiedziała, czy to denerwujące wgniecenie na zderzaku już wcześniej tam było, czy nie, słowem: które uszkodzenia powstały podczas twojego wynajmu. Przy pracowniku wypożyczalni zrób zdjęcia, kiedy odbierasz samochód, a jeśli zauważysz jakąś szkodę, to poinformuj o tym pracownika przed wypożyczeniem samochodu. Zlekceważenie tych zasad, może nas sporo kosztować, jeśli trafimy na nieuczciwego przedsiębiorcę.

 

Kolejna zasada to znalezienie firmy zajmującej się wynajmowaniem samochodów jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu będziesz mógł w spokoju zapoznać się z ogólnymi warunkami wypożyczenia i dowiedzieć, jakie są jego zasady. Wybór tego typu przedsiębiorstw jest spory. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę taniwynajemaut i porównać najlepsze z naszego punktu widzenia oferty. Wśród zasad wynajmowania samochodu zwróćmy uwagę na cenę, czy w myśl umowy obowiązuje nas limit kilometrów, a jeśli tak to ile zapłacimy za jego przekroczenie. Warto też zwrócić uwagę na ogólne zasady odbioru samochodu oraz za co będziemy zmuszeni dopłacić dodatkowe pieniądze.

Sprawdźmy też, jakie są zasady ubezpieczenia samochodu. Na pewno będziemy zmuszeni do pokrycia obowiązkowego OC, które pokrywa szkody wobec osoby trzeciej, jeśli w wyniku naszego zachowania dojdzie do wypadku. Niektóre firmy mogą też od nas wymagać wykupienia nieobowiązkowego ubezpieczenia AC oraz ubezpieczenia od kradzieży samochodu. Niektóre firmy wymagają też dodatkowych opłat, kiedy kierowca, czyli osoba wypożyczająca ma mniej niż dwadzieścia pięć lat.

 

Sam samochód należy oczywiście zarezerwować. Zastanówmy się dokładnie jaki pojazd jest nam potrzebny. Często wybieramy po prostu najtańszą opcję, ale trzeba pamiętać, że o ile zwykły trzydrzwiowy samochód nada się do poruszania się po mieście podczas rodzinnych wakacji, podróżowanie nim przez kilka dni po skandynawskich bezdrożach, w kilkuosobowej ekipie i ze sprzętem campingowym, będzie prawdziwym koszmarem. Zupełnie inny pojazd będzie dla nas komfortowy, kiedy jedziemy na kilkugodzinną wycieczkę do drugiego miasta, a zupełnie inny, jeśli na przykład przewidujemy wjeżdżanie do lasu czy jazdę po bezdrożach. Podczas wyboru samochodu musimy zatem wziąć pod uwagę długość wycieczki, liczbę pasażerów oraz to, ile bagażu zamierzacie ze sobą zabrać. Ważne jest też to, dokąd się wybierasz. Czy region jest górzysty? Jedziesz zimą czy latem? Zamierzasz zabrać ze sobą jakiś specjalny sprzęt? A może nie wyobrażasz sobie jazdy w aucie bez klimatyzacji? Zastanówmy się, czy nie wolimy samochodu, który ma automatyczną skrzynię biegów. Wypożyczenie ma bowiem ten atut, że możemy dowolnie przebierać w ofertach i wybrać pojazd, którego najpewniej sami byśmy sobie nie kupili z powodu rzadkości jego zastosowania, ale podczas wakacji może się okazać idealny.

Podpisując umowę, dokładnie dopytajmy się jeszcze o same warunki zwrotu samochodu. Chodzi o to, gdzie może go odstawić po zakończeniu jazdy i na jakich zasadach. Niektóre wypożyczalnie bardzo restrykcyjnie podchodzą do zasady oddawania pojazdów i kiedy w umowie zapisana jest data wraz z godziną, to nawet kilkunastominutowe spóźnienie może skutkować naliczeniem nam dodatkowych opłat za wynajęcie dobowe. W innych przypadkach zapisy te traktuję się bardziej elastycznie i kiedy musimy zwrócić pojazd w poniedziałek, to mamy na to cały dzień, w godzinach działania wypożyczalni. Dopytajmy się także, jakie są zasady wypożyczenia samochodu, jeśli chodzi o podróżowanie za granicę oraz kiedy chcemy, aby samochód czasami prowadził drugi kierowca. Zwłaszcza ta informacja jest dla nas ważna, kiedy na przykład wybieramy się w dłuższą trasę i przewidujemy, że pomoc kolejnego prowadzącego będzie dla nas koniecznością. Niektóre firmy wypożyczające pojazdy przejdą nad tym do porządku dziennego i każą nam jedynie okazać wszelkie dokumenty i podpisać umowę, w innych przypadkach za możliwość skorzystania z pomocy drugiego kierowcy będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe