Jak napisać aneks do umowy pożyczki?

 • 06.12.2018, 11:19 (aktualizacja 06.12.2018, 13:22)
 • ARTYKUŁ EKSPERCKI
Jak napisać aneks do umowy pożyczki?
Aneks do umowy pożyczki to dokument wprowadzający zmiany w umowie głównej pożyczki, który powinien składać się z kilku istotnych elementów. Poprawne sporządzenie aneksu wiąże się z umieszczeniem w nim m.in.: informacji odnośnie do umowy głównej i przedmiotu umowy. Nie wolno zapomnieć o podpisach obu stron.

Aneks do umowy pożyczki - co to jest?

Aneks do umowy pożyczki, na przykład pożyczki na raty bez zaświadczeń, to dokument, który zmienia ustalone wcześniej warunki z pożyczkodawcą. Zgodnie z art. 77§1 Kodeksu cywilnego, aneks do umowy pożyczki powinien zostać sporządzony w formie pisemnej, jeżeli umowę pożyczki również stwierdzono pismem.

Inna sytuacja ma miejsce, jeżeli strony zastrzegły w umowie pożyczki, że czynność prawna zawarta pomiędzy nimi, powinna być określona w odmiennej formie, na przykład aktu notarialnego. Jeśli aneks do umowy pożyczki został sporządzony w formie pisemnej, a nie odmiennej, zgodnie z art. 76 Kodeksu cywilnego, uznaje się go za nieważny.

Aneks do umowy pożyczki jest dokumentem, który ma na celu wprowadzenie zmian w umowie pożyczki, która mogła zostać zawarta stosunkowo dawno temu. Aneks może dokonać następujących modyfikacji:

 • zmienić dotychczasowe postanowienia,
 • wprowadzić nowe postanowienia,
 • zrezygnować z obowiązujących paragrafów lub ustępów.

Aneks do umowy pożyczki może zatem zmienić treść umowy głównej w sposób odpowiadający zarówno pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy. Przepisy prawne nie przewidują maksymalnej ilości aneksów dołączonych do jednej głównej umowy pożyczki.

Czego może dotyczyć aneks do umowy pożyczki pieniężnej?

Aneks do umowy pożyczki może dotyczyć zmiany w umowie głównej następujących elementów:

Najważniejsze elementy aneksu do umowy pożyczki

Podczas sporządzania aneksu do umowy pożyczki obie strony powinny pamiętać o kilku istotnych elementach. Zaliczyć do nich można:

 • informacje odnośnie do umowy głównej, do której sporządzany jest aneks (numer umowy, datę, a także miejsce jej zawarcia),
 • strony umowy aneksu (powinny być to te same osoby jak przy umowie głównej),
 • przedmiot umowy,
 • zmiany wprowadzane do umowy głównej przy pomocy aneksu,
 • datę określającą moment wejścia w życie aneksu,
 • podpisy stron aneksu,
 • adnotacja stwierdzająca brak wprowadzanych zmian w pozostałych elementach umowy głównej.

W aneksie do umowy głównej pożyczki można w sposób precyzyjny oznaczyć strony umowy aneksu. Jeżeli umowa pożyczki została sporządzona między osobami fizycznymi, w dokumencie powinno zawrzeć się numer PESEL bądź numer i serię dowodu osobistego. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, w aneksie należy umieścić również NIP, KRS i REGON.

Jak napisać aneks do umowy?

Strony sporządzające aneks do głównej umowy pożyczki powinny mieć na uwadze przede wszystkim część dotyczącą zmian wprowadzanych do umowy za pomocą aneksu. Najlepszym sposobem na zaznaczenie zmian będzie przytoczenie paragrafu bądź ustępu, który ma ulec zmianie. Kolejny etap to umieszczenie informacji o tym, która część podlega modyfikacji.

Jeżeli zmianie ma ulec jeden paragraf czy ustęp, strony mogą to uwzględnić w następujący sposób: Strony jednogłośnie ustalają, że miesięczna rata do spłaty określona w §3 w kwocie 235,67 zł, ulega zmianie na 220, 21 zł. Jeśli natomiast do umowy głównej aneks wprowadza nowy paragraf bądź ustawę, w dokumencie można sformułować następujący zapis: Strony jednogłośnie postanawiają dołączyć do aneksu §25 w brzmieniu: Pożyczkobiorca ma możliwość wcześniejszego uregulowania rat.

Bardzo istotnym zapisem, którego nie można pominąć w aneksie do umowy pożyczki, jest moment wejścia aneksu w życie. Co do zasady, obowiązuje on w chwili podpisania, jednak strony umowy głównej pożyczki, mogą zgodnie ustalić, że aneks zacznie być ważny na przykład po dwóch tygodniach od momentu sporządzenia dokumentu.

Nie wolno również zapomnieć o dołączeniu aneksu do umowy głównej pożyczki. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, iż aneks stanowi jej integralną część.

Aneks do umowy pożyczki - konsekwencje błędnego sporządzenia dokumentu

Aneks do umowy pożyczki, który został sporządzony błędnie, zazwyczaj uznawany jest za nieważny. Istnieje jednak pewien wyjątek od reguły. Znajduje on zastosowanie w sytuacji, w której aneks powstał w formie pisemnej, a ustawa nie zastrzega takiej formy jego sporządzenia pod rygorem nieważności.

W takim przypadku niewłaściwa forma aneksu skutkuje koniecznością wykazania podczas sprawy sądowej przez stronę powołującą się na ustalenia zawarte w aneksie, iż zostały one poczynione. Jest to niezbędne, jeżeli aneks do umowy pożyczki został sporządzony pomiędzy przedsiębiorcami.

Jeśli aneks do umowy pożyczki został zawarty w niewłaściwej formie pomiędzy osobami fizycznymi, brak poprawności skutkuje ograniczeniami dowodowymi określonymi w art. 74 Kodeksu cywilnego. Wówczas sąd nie dopuści dowodów z przesłuchania stron ani świadków na fakt dokonania czynności, chyba że obie strony umowy wyrażą na to zgodę.

ARTYKUŁ EKSPERCKI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe