Święto Chanuki w Tarnowie

  • 04.12.2018, 12:03 (aktualizacja 04.12.2018, 12:32)
  • Mariola Wadas
tar-2018-12-04_chanuka_konwert.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pod tarnowską bimą świętowano Chanukę. Za nami święto upamiętniające wydarzenie które miało miejsce podczas cudownego powstania Machabeuszy. Chanuka, czyli coroczne święto żydowskie trwające osiem dni określane też jako Święto Świateł, upamiętnia ocalenie judaizmu, czyli pierwszej religii monoteistycznej, opartej na podstawach etycznych.

Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku. W trakcie obchodów tego święta po odbytych uroczystościach uczestnicy oddając hołd żydom wspólnie z kantorem zaśpiewali tradycyjne pieśni. Wydarzenie to jest organizowane co roku i cieszy się dużą frekwencją osób. Przypadało ono w okolicy chrześcijańskiego Bożego Narodzenia i miało z nim kilka elementów wspólnych np. rozdawanie prezentów.

Mariola Wadas

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dkt. Oetker
Dkt. Oetker 04.12.2018, 19:01
Grubasek z restauracji jest żydem?
ja
ja 05.12.2018, 08:37
Jeżeli jesteś wierzącym katolikiem to też jesteś Żydem. Adam i Ewa byli Żydami. Jezus też.

Pozostałe