Magistrat planuje rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 9 i powstanie Domu Kultury na Westerplatte

  • 17.10.2018, 09:47
  • Wioletta Zarębska
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rozbudowa „dziewiątki” i budowa Osiedlowego Domu Kultury na osiedlu Westerplatte – to kolejne inwestycje planowane z myślą o mieszkańcach. Pierwsze wizualizacje i projekty są już gotowe.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie zakłada budowę nowego budynku w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej szkoły i połączenie obydwu za pomocą przewiązki. Inwestycja, możliwa do realizacji w czterech etapach, obejmuje budowę nowego budynku basenu, budowę przewiązki pomiędzy budynkiem szkoły a budynkiem basenu, nadbudowę istniejącej szkoły oraz jej rozbudowę o salę gimnastyczną, jak również przebudowę zagospodarowania terenu. Autorzy koncepcji po dokonaniu szeregu analiz i konsultacji zaproponowali optymalne ich zdaniem rozwiązania.

To szansa na stworzenie zespołu szkolno-sportowego, czyli zestawienia w jednym budynku szkoły i przestrzeni dla sportu takich jak basen, sala gimnastyczne, boisko czy taras rekreacyjny umożliwiający także prowadzenie zajęć lekcyjnych – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

„Dziewiątka” to najliczniejsza tarnowska szkoła podstawowa. W szkole jest aktualnie 37 klas, w których uczy się 720 dzieci. Uczniów wciąż przybywa, dlatego jej rozbudowa zarówno o sale dydaktyczne, jak i niezbędne zaplecze sportowe stały się koniecznością.  

Bardzo się cieszę, że te plany się pojawiły i mam nadzieję, że będą mogły być wdrożone. Potrzeby szkoły w tej kwestii są naprawdę bardzo duże – komentuje Jakub Patula, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9.

W ciągu najbliższych kilku lat szkoła wzbogaci się zatem nie tylko o świetlicę i sale lekcyjne, ale też o nową salę gimnastyczną o zakładanych wymiarach 10x20 m umożliwiającą prowadzenie różnych form zajęć sportowych: taniec, joga, gimnastyka, badminton, siatkówka, tenis stołowy, trening kondycyjno-siłowy, ćwiczenia sprawnościowe, judo. Równie ważnym elementem ujętym w koncepcji jest modernizacja boisk zewnętrznych. Tutaj opracowana koncepcja zakłada powstanie jednego dużego boiska o wymiarach 47x25 m w miejscu istniejącego boiska asfaltowego oraz jednego małego boiska o wymiarach 24x12m, które zlokalizowane byłoby pomiędzy basenem a istniejącym budynkiem. Basen, na który uczniowie i mieszkańcy osiedla Zielonego liczą najbardziej, mieściłby się w nowym budynku a jego powierzchnia (wraz z niezbędnym zapleczem) mogłaby wynieść 953,7 m2. Aktualnie rozważane są jego wymiary, przy czym każdy z analizowanych wariantów umożliwia organizowanie zawodów sportowych. Kolejnym etapem prac będzie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.

Drugą z inwestycji, na którą czekają mieszkańcy Tarnowa, jest przebudowa biblioteki na os. Westerplatte na Osiedlowy Dom Kultury. Tutaj trwają prace nad projektem koncepcyjnym.

Nowy budynek, który aktualnie jest projektowany, będzie spełniał podobną funkcję jak obecny tyle, że w zupełnie nowej odsłonie – wyjaśnia architekt Agata Kita-Kosowska. Nowy obiekt będzie parterowy, bez schodów, dostępny dla wszystkich, również dla osób niepełnosprawnych. Będzie w nim biblioteka, ale również sale wielofunkcyjne. – Zależy nam na tym, aby to było także miejsce spotkań, aby ludzie mogli tu wstąpić przeczytać książkę, dzieci wziąć udział w ciekawych zajęciach.

Planujemy też salę multimedialną – mówi prezydent Roman Ciepiela.

Przygotowane wizualizacje w najbliższym czasie zostaną poddane konsultacjom.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe