Kupili przez internet kilkaset ton węgla. Właściciel składu opału i jego pracownicy z zarzutami

  • 20.06.2022, 20:54 (aktualizacja 20.06.2022, 20:55)
  • TVN24/x-news
Kupili przez internet kilkaset ton węgla. Właściciel składu opału i jego…
Katowice. Proceder polegał na zakładaniu fałszywych kont w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Podejrzani mieli kupować i odbierać opał, posługując się podrobionymi pełnomocnictwami z danymi byłych klientów. Śledczy szacują, że w ten sposób zdobyli co najmniej kilkaset ton węgla. Właściciel składu opału w Małopolsce i jego dwaj pracownicy usłyszeli prokuratorskie zarzuty, do których się przyznali. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że przy zakupie opału przez małopolską firmę doszło do licznych nieprawidłowości. Podczas odbioru przez pracownika składu opału kolejnej partii zakupionego węgla z terenu jednej ze śląskich kopalni policjanci zatrzymali właściciela składu opału i kierowcę odbierającego węgiel, a w kolejnym dniu dwóch innych pracowników składu.

Śledczy przeszukali firmę z Małopolski, zabezpieczając dokumentację związaną z zakupem węgla i sprzęt komputerowy. Ustalili, że proceder miał polegać na zakupie w sklepie internetowym PGG węgla na podstawie danych personalnych byłych klientów składu opału. Dawni klienci małopolskiej firmy nie byli o tym informowani. Jak informuje policja, firma miała posługiwać się pełnomocnictwami z podrobionymi podpisami klientów podczas odbioru zakupionego węgla z kopalni.

"Skład opału posiadał w swojej bazie dane personalne dawnych klientów, którymi posłużono się w nieuczciwym procederze. Ponadto pracownicy składu pod pretekstem dostarczenia swoim byłym klientom węgla i nie informując ich, że ich dane posłużyły do zakupu węgla w sklepie internetowym PGG, wyłudzali od nich deklaracje składane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - dokumentu niezbędnego do odbioru węgla z kopalni. Tym sposobem doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem PGG" - opisują śląscy policjanci.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów trzem osobom - właścicielowi składu opału oraz pracownikom firmy. Wszyscy zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Tychach, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa przy zakupie węgla na dane różnych osób fizycznych oraz podrobienia podpisów na pełnomocnictwach do odbioru węgla.

Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Zostali objęci policyjnymi dozorami, a właściciel składu i jeden z pracowników dodatkowo poręczeniami majątkowymi w wysokości 50 tysięcy złotych. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

 
TVN24/x-news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe