Wietrzychowice. Memoriał Pułkownika Władysława Kabata ps. Brzechwa

  • 18.06.2022, 22:12
  • Gabriela Kudła
memorial-plk-wladyslawa-kabata.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Musztra z replikami karabinów, wystawa motorów i zamek dmuchany dla dzieci. To tylko część atrakcji, które zostały przygotowane dla mieszkańców gminy Wietrzychowice podczas Memoriału Pułkownika Władysława Kabata w Miechowicach Małych. W trakcie wydarzenia lekcja historii została połączona ze zmaganiami sportowymi.

 - Patriotyzmu tutaj dzisiaj nie może zabraknąć stąd też na pewno będą przemowy, na pewno chcemy złożyć kwiaty pod pomnik i pod tablice uhonorowania płk Władysława Kabata, a później będziemy mieli taką trochę lekcję historii na żywo, dlatego że pani dyrektor Jadwiga Gorla porozumiała się z osobami, które są pasjonatami historii i chcą nam trochę opowiedzieć o tej II Wojnie Światowej. Przywieźli niesamowity sprzęt, już jestem ciekawy, jak to będzie wyglądało, będą w mundurach, będą zapraszać gości, a później tradycyjnie również w ruchu zabawa taneczna - mówił Tomasz Banek, wójt gminy Wietrzychowice. 


 - Dzisiejszy dzień jest bardzo wyjątkowy dla mieszkańców i taki jak święto dla innych jakieś najważniejsze, tak dla Miechowic Małych dzisiejszy dzień jest naprawdę ważny. Myślę, że każdy uczestnik, który przychodzi czy o tej porze, czy później przychodzi po to, żeby się zabawić i uczcić pamięć naszego bohatera - dodała Jadwiga Gorla, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wietrzychowicach. 

Memoriał rozpoczął tradycyjny już bieg przełajowy, podczas którego każdy mógł spróbować swoich możliwości.  W tym roku ilość zgłoszonych przerosła oczekiwania organizatorów, bowiem zgłosiło się aż 90 biegaczy.

 - Trasa to była taki typowy bieg przełajowy, nawierzchnia była głównie asfaltowa, ale były też odcinki szutrowe, też wzniesienia i doliny. Upał też się dał we znaki, ale Bogu dzięki ukończyli bieg wszyscy, bez interwencji, z czego się najbardziej cieszę. Każdy uczestnik dostał w nagrodę oprócz koszulki również pamiątkowy medal, a pierwsza trójka z każdej kategorii również puchary - tłumaczył Stanisław Nowak, nauczyciel wychowania fizycznego. 

Wspomnienie Pułkownika Władysława Kabata na stałe zapisało się już w kalendarzu wydarzeń organizowanych przez gminę Wietrzychowice. Potwierdza to fakt, że memoriał odbył się  już po raz ósmy. 

 -  Już muszę tak powiedzieć, że my starsi musimy tych starszych uczyć na własnym przykładzie, że historia jest ważna. Cały cas budujemy swoją przyszłość, ale na podwalinie tego co było po to, żeby nie popełniać błędów tych historycznych, uczyć od tych najmądrzejszych, czasami naśladując te rozwiązania, ale cały czas, żeby budować lepszą przyszłość - dodał Tomasz Banek. 

Pogoda dopisała, a wydarzenie na cześć pułkownika zgromadziło przy remizie strażackiej mieszkańców nie tylko gminy, ale również całego powiatu tarnowskiego. 

Pułkownik Władysław Kabat urodził się w Miechowicach Małych. Brał udział w II Wojnie Światowej, w trakcie której szczególnie zasłużył się, dowodząc Akcją III Most. 
Dodajmy, że organizatorem memoriału było Stowarzyszenie Miechowice Małe, Urząd Gminy Wietrzychowice oraz Gminne Centrum Kultury w Wietrzychowicach. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe