Uroczystość Bożego Ciała w Tarnowie

  • 16.06.2022, 11:41
  • Przemysław Markowicz
boze-cialo-tarnow.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W czwartek kościół katolicki obchodził ważne święto. Rozpoczęło ono nie tylko długi, czerwcowy weekend, ale także jest wielkim duchowym przeżyciem dla chrześcijan. Ten dzień to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało.

- W centrum tego święta jest Eucharystia - sakrament sakramentów, największy dar, jaki ma kościół. Pan Jezus objawił się siostrze Juliannie od Bożego Ciała, dzisiaj tak ją nazywamy, a wtedy z Cornillon, prosząc o ustanowienie święta ku czci Eucharystii. Jak dzisiaj wiemy z historii liturgiki, nie było podniesienia w czasie mszy jeszcze do XII wieku, dopiero wtedy ludzie zaczęli prosić, zwracać się o to, żeby mogli zobaczyć tą hostię, którą ksiądz konsekruje. I kościół poszedł za tą sugestią, ale wierni nie poprzestali na tym – pragnęli też, żeby ta Eucharystia powędrowała pomiędzy ich domami. W diecezji Liège tamtejszy biskup ustanowił święto Eucharystii - wyjaśnia ksiądz Stanisław Garnczarski, ceremoniarz Bazyliki Katedralnej Narodzenia NMP w Tarnowie.

Co roku z Bazyliki Katedralnej ulicami Tarnowa przechodzi uroczysta procesja, która towarzyszy nabożeństwu eucharystycznemu. Wszystko według wcześniej ułożonego planu.

- Uroczystość Bożego Ciała w Tarnowie rozpocznie się o godzinie 9.00 rano na Placu Katedralnym. Będzie tutaj ustawiony ołtarz polowy, na nim będzie sprawowana uroczysta msza święta i po tej mszy pójdziemy w procesji ulicą Targową, Bernardyńską, Wałową i wrócimy Katedralną na Plac. Przewodniczył Uroczystości będzie oczywiście biskup tarnowski Andrzej Jeż. W czasie Uroczystości Bożego Ciała będziemy także modlić się za naszego pasterza diecezji tarnowskiej, biskupa Andrzeja Jeża, gdyż w tym roku wypada 10. rocznica objęcia przez niego diecezji - mówi ksiądz Stanisław Garnczarski, ceremoniarz Bazyliki Katedralnej Narodzenia NMP w Tarnowie.

Święto Bożego Ciała zawsze odbywa się w czwartek. Ma to związek z porządkiem poprzedzających świąt, ale i z tajemnicą Wielkiego Czwartku.

- Co roku jest sprawowana msza święta, a po niej w uroczystej procesji niesie się Najświętszy Sakrament i błogosławi nim wszystkich zgromadzonych, ich domy, ich miejsca pracy – tu, gdzie żyje człowiek. Wiemy, że co roku Wielkanoc jest w innym czasie, bo to zależy od przesilenia wiosennego i dlatego przesuwa się Wielkanoc, przesuwa się niedziela Trójcy Przenajświętszej, która jest po Zesłaniu Ducha Świętego, no i po tej niedzieli, kościół ustanowił, że w najbliższy czwartek, bo czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii - mówi ks. Garnczarski.

Warto dodać, że od 1317 roku decyzją papieża Jana XXII Uroczystość ta stanowi święto w kościele na całym świecie.

Przemysław Markowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe