Detoks alkoholowy - kiedy należy mu się poddać i na czym polega?

 • 14.06.2022, 13:14
 • Artykuł partnera
Detoks alkoholowy - kiedy należy mu się poddać i na czym polega?

Choroba alkoholowa niesie za sobą negatywne skutki i ma destrukcyjny wpływ zarówno na stan psychiczny, jak i fizyczny. Niestety uzależnienie jest podstępnym przeciwnikiem. Kiedy zdajemy sobie sprawę z istnienia problemu lub zauważamy go u kogoś bliskiego – choroba jest już zwykle na dość zaawansowanym etapie. Pierwszym krokiem do jej pokonania jest wówczas detoks organizmu, o którym opowiemy szerzej w naszym artykule.

Czym jest detoks?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest detoks. Otóż odtruwanie alkoholowe to po prostu oczyszczanie organizmu z toksyn, powstałych na skutek spożywania alkoholu. Pozbycie się z organizmu toksyn ma na celu przywrócenie równowagi metabolicznej. Co istotne – proces usuwania toksyn musi być przeprowadzany w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień pod kontrolą specjalistów (w tym przede wszystkim: lekarza, pielęgniarki i psychoterapeuty).

Na początek osobie uzależnionej wykonuje się badania krwi i moczu. Przeprowadzany jest także wywiad lekarski. Kolejnym krokiem jest włączenie niezbędnej farmakoterapii, to znaczy leków łagodzących objawy zespołu abstynencyjnego. Odtruwanie organizmu z toksyn przebiega równolegle z nawadnianiem i podawaniem elektrolitów, witamin i mikroelementów.

Kiedy należy przejść detoksykację organizmu?

Proces detoksykacji organizmu i pozbywania się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn zalecany jest każdej uzależnionej osobie. W tym miejscu warto przywołać kilka objawów uzależnienia od alkoholu:

 • silna potrzeba spożywania alkoholu

 • poszukiwanie okazji do picia

 • zwiększona tolerancja na alkohol

 • kłopoty z pamięcią i koncentracją

 • objawy odstawienne

Usuwanie toksyn trzeba przejść bezwzględnie wtedy, gdy występuje zespół abstynencyjny oraz pojawiają się sygnały ze strony organizmu o pogarszającym się stanie zdrowia. Oczyszczanie organizmu warto przeprowadzić również wtedy, kiedy spożyliśmy zbyt dużo alkoholu na raz (na przykład podczas suto zakrapianej imprezy).

Detoks organizmu i co dalej?

Proces oczyszczania organizmu to dopiero początek walki. Trzeba przyznać, że to dość trudny etap, ponieważ organizm odczuwa objawy abstynencyjne. By podjąć dalsze kroki – najpierw trzeba oczyścić organizm z toksyn. Detoks skutecznie oczyszcza organizm. W dalszej kolejności podejmuje się wielopłaszczyznowe leczenie uzależnienia. Najlepszym miejscem ku temu jest ośrodek leczenia uzależnień.

Terapia uzależnień obejmuje przede wszystkim psychoterapię – zarówno grupową, jak również indywidualną. Terapia odbywa się pod okiem zespołu lekarzy, psychologów i doświadczonych terapeutów. Cały proces wychodzenia z choroby alkoholowej dopasowywany jest do konkretnego pacjenta. Niezwykle istotne jest indywidualne podejście, ponieważ kluczem do sukcesu jest dotarcie do przyczyn popadnięcia w nałóg.

Warto także dbać o regularne odtruwanie organizmu, co wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit, oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga pracę wątroby itd.

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa

Doświadczeni terapeuci z ośrodka Tratwa pomagają osobom w bardzo trudnej dla nich sytuacji - walką z uzależnieniem. W ośrodku udzielimy kompleksowej pomocy każdemu, kto nie umie poradzić sobie samodzielnie z własnym poważnym problemem lub też nałogiem bliskiej sobie osoby.

Oferta:

 • Leczenie alkoholizmu,
 • Leczenie narkomanii,
 • Leczenie uzależnienia od dopalaczy,
 • Leczenie uzależnienia od hazardu,
 • Leczenie uzależnienia od komputera,
 • Prywatne leczenie odwykowe,
 • Detoks alkoholowy,
 • Detoks narkotykowy.

 

Adres:

Beskidzka 8,

43-460 Wisła

 

Telefon:

+48 666 03 05 05

 

Sprawdź stronę www: 

https://tratwa.pl/

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe