Bruksizm - jak sobie z nim radzić?

  • 27.05.2022, 17:15
  • Artykuł partnera
Bruksizm - jak sobie z nim radzić?
Szacuje się, że z bruksizmem – czyli mimowolnym, nawykowym zgrzytaniem zębami i ściskaniem ich – w całej Europie zmaga się od 11 do aż 21% ludzi. Jak radzić sobie z tą dolegliwością, która zazwyczaj bardzo kłopotliwa bywa nie tylko dla osoby zmagającej się bruksizmem, ale także dla jej bliskich? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Domowy Stomatolog – objawy bruksizmu

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule artykułu, opowiemy w kilku zdaniach o objawach bruksizmu. Te bowiem mogą być bardzo czytelne, ale zdarza się, że są mniej oczywiste.

Najczęściej bruksizm objawia się mocnym, nieświadomym zaciskaniem zębów – nawet kilkakrotnie silniejszym niż wtedy, gdy gryziemy twarde produkty spożywcze. Innym objawem dolegliwości jest zgrzytanie zębami, które pojawia się nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. To właśnie wówczas bruksizm może być najbardziej uciążliwy dla partnera lub partnerki osoby zgrzytającej zębami.

Powtarzające się zaciskanie szczęk może prowadzić do innych dolegliwości. Inne objawy bruksizmu to między innymi krwawienie z dziąseł i pękające zęby, a także bóle szyi, szczęki czy głowy.

Szyny relaksacyjne na bruksizm jako rozwiązanie problemu

Jak radzić sobie z bruksizmem? W wielu sklepach stomatologicznych, takich jak Domowy Stomatolog, można znaleźć szyny relaksacyjne, czyli specjalne termoformowane nakładki na zęby, zapobiegające zaciskaniu się szczęk.

Takie szyny relaksacyjne na bruksizm zaleca się stosować przede wszystkim w nocy, gdy najbardziej jest się narażonym na mimowolne zgrzytanie zębami. Nakładki na zęby są indywidualnie dostosowywane do kształtu szczęki oraz zębów i w zależności od modelu mogą kosztować od kilkudziesięciu (w sieci można je kupić już za 20-30 złotych), do nawet kilkuset złotych. O rodzaju stosowanych szyn na zęby powinien zdecydować stomatolog.

Czy nakładki na zęby wystarczą?

Jeszcze do niedawna szyny relaksacyjne na zęby były uważane za główne rozwiązanie problemów z bruksizmem, ponieważ sama dolegliwość była odbierana jako typowo stomatologiczna. Jednak kolejne badania potwierdzają, że u podłoża bruksizmu mogą leżeć zupełnie inne problemy.

Specjaliści podkreślają, że bruksizm może wynikać z dolegliwościami emocjonalnymi i zaburzeniami psychicznymi. W tym aspekcie wymienia się między innymi depresję i stany lękowe, chroniczny stres, a także ADHD czy autyzm. Bruksizm może być spowodowany również zaburzeniami hormonalnymi, niedoborami witamin i minerałów, a nawet alergiami. Z tego powodu w niektórych sytuacjach nawet najlepsze szyny na zęby nie są wystarczające.

Zamówione szyny na zęby… i co dalej?

Niezależnie od tego, co leży u podstaw problemu, szyny na zęby okazują się przydatne. Jednak ich zakup powinien być skonsultowany ze stomatologiem.

Pamiętajmy też, że w zależności od podłoża bruksizmu, leczeniem nie zawsze kieruje stomatolog. Zdarza się, że podstawą jest leczenie neurologiczne lub psychologiczne. W wielu przypadkach wymienieni lekarze różnych specjalizacji współpracują ze sobą.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe