Tarnowianin znalazł sposób na galopujące ceny owoców i warzyw. Z korzyścią dla rolników i mieszkańców

  • 26.05.2022, 13:43
  • Gabriela Kudła
alternatywa-na-rosnace-ceny-owocow-i-warzyw.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Lokalnie, sezonowo i z korzyścią dla wszystkich - tak w skrócie można podsumować portal, za którego pośrednictwem można znaleźć gospodarstwa, gdzie warzywa i owoce zbiera się samodzielnie. Zważywszy na obecnie galopujące ceny produktów na targowiskach, to idealna alternatywa, by zaoszczędzić, a przy okazji spędzić czas na świeżym powietrzu. Co istotne pomysłodawcą tego ogólnopolskiego portalu jest mieszkaniec Tarnowa, radny Rady Miejskiej - Mirosław Biedroń.

 - Portal powstał po to, aby nie było sytuacji, albo było jak najmniej takich sytuacji, gdzie coś wyrośnie, że mamy piękne sady, pełne na przykład jabłek, a nie ma kto tego pozbierać. Stąd pomysł, aby połączyć rolników, z osobami, które chcą przyjechać i pozbierać owoce, warzywa, od truskawek po borówki, maliny, czereśnie, wiśnie, a kończąc na jabłoni. To kolejny rok tego projektu, na początku czerwca myślę, że nastąpi taki prawdziwy wysyp tych ofert, bo na razie to jest początek tego sezonu i są dopiero pierwsze oferty zachęcające na przykład do zbierania truskawek w okolicach Tarnowa, ale będzie ich zdecydowanie więcej a na pewno będzie w tym sezonie duże zainteresowanie zbierających - mówił Mirosław Biedroń, pomysłodawca portalu MyZbieramy.pl, radny Rady Miejskiej w Tarnowie. 

Dzięki portalowi obie strony zyskują, bo rolnik dostaje za owoce i warzywa więcej niż  w sprzedaży hurtowej, a osoba zbierająca płaci za nie taniej niż w sklepie. 

 - Zachęcamy zawsze rolników i tak w poprzednich latach było i pewnie w tym roku będzie podobnie, że te osoby, które przyjeżdżają na zbieranie zazwyczaj, otrzymują cenę o połowę niższą niż w sklepie w danym czasie i myślę, że to jest dobre rozwiązanie, ale są też inne pomysły, na które wpadli sami rolnicy. Na przykład są rolnicy, którzy  proponują - pozbieraj dla mnie kilo owoców - drugi kilogram jest dla ciebie za darmo- albo jeszcze jakieś inne rozwiązania, więc tych pomysłów jest sporo. Są oczywiście jeszcze propozycje i myślę, że w tym roku ich będzie też całkiem sporo zaproszeń właśnie na pracę zarobkową, na zbieranie codziennie przez kilkanaście dni właśnie owoców po to, żeby zarobić, podpisać stosowną umowę, a więc łączymy - dodał Mirosław Biedroń. 

Portal już przez kilka lat swojego istnienia zgromadził setki rolników, którzy oferują zainteresowanym mieszkańcom zbiory w swoich polach, jednak osób chcących zbierać warzywa i owoce co roku jest zdecydowanie więcej. O tym jak wygląda to w regionie, opowiedział nam pomysłodawca projektu. 

 - Można powiedzieć, że zaczęło się w Tarnowie, bo rzeczywiście też pierwsza oferta była z okolic Tarnowa, niedaleko Tuchowa zaproszenie na zbiór jagody kamczackiej od osoby, która wcześniej widziała takie samo zbiory w innych krajach i mówiła "świetnie, że coś takiego pojawiło się u nas", ale potem poszło dalej i rzeczywiście w poprzednich latach było tych ogłoszeń też więcej, między innymi z okolic Powiśla Dąbrowskiego, okolic właśnie Tuchowa, Ryglic, sporo też w okolicach Nowego Sącza - tam sady, ale też jak mówię wiśnie, czereśnie  i oczywiście borówki - wymieniał Mirosław Biedroń.


Na portalu MyZbieramy.pl rolnicy mogą zarejestrować się bezpłatnie. Podczas wystawiania ogłoszenia proszeni są między innymi o podanie daty zbioru, oraz ceny, za którą osoby mogą zebrać dla siebie owoce lub warzywa. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe