Ruiny zamku w Melsztynie stały się własnością Gminy Zakliczyn

  • 24.05.2022, 15:55
  • Gabriela Kudła
ruiny-zamku-staly-sie-wlasnoscia-gminy-zakliczyn.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Teren, na którym stoją ruiny zamku w Melsztynie wraz z całym otoczeniem oficjalnie stały się własnością Gminy Zakliczyn. Wszystko dzięki podpisaniu aktu notarialnego, na podstawie którego samorząd w zamian za teren zamku przekazuje Lasom Państwowym cztery, leśne działki o łącznej powierzchni prawie 3 hektary. Nabycie przez Gminę Zakliczyn prawa własności do działki, pozwoli na przeprowadzenie szerszych prac rewitalizacyjnych.

 -  To wielka historyczna sprawa, dzisiaj można powiedzieć, że ta zamiana, nabycie własności przez gminę Zakliczyn wieży zamku w Melsztynie wraz z otaczającym ją terenem pozwala nam korzystać ze środków unijnych, w nowej perspektywie finansowej. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli, kolejne środki pozyskiwać i kolejne elementy tej wieży zamku w Melsztynie jak również całego zamku realizować, bo oczywiście wieża zamku to jest tylko jeden z elementów całości zamku. Mury otaczające zamek są bardzo w złym stanie technicznym, będzie starali się je zabepieczyć - mówił Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. 

Procedurę nabycia własności zamku w Melsztynie Gmina Zakliczyn rozpoczęła, podpisując w listopadzie ubiegłego roku list intencyjny z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. 

 - Najważniejsze jest to, że widzimy dobry cel naszych działań i to połączenie współpracy samorządu w tym wypadku gminnego, a także Lasów Państwowych dzisiaj przynosi wymierny skutek, ale aby to mogło się wydarzyć potrzeba odwagi. Tak jak kiedyś odwagę miał Król Kazimierz Wielki, żeby przebudować nasze państwo z tego drewnianego na właśnie tego typu obiekty, dzisiaj trzeba było nam kolejnym pokoleniom odwagi, aby tę strukturę własności troszkę zmienić i aby gmina, aby pan burmistrz mógł tutaj oddziaływać w sposób taki bezpośredni, nie tylko na mieszkańców - dodał Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. 

Do tej pory samorząd na terenie ruin realizował inwestycje tylko na podstawie dofinansowania pochodzącego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa małopolskiego. Posiadanie terenu na własność gminy daje możliwość starania się między innymi o dofinansowania unijne. 

 -  Jesteśmy przekonani wszyscy, że wzmocnienie o środki unijne ułatwi odbudowę rekonstrukcji murów, bo są one w kiepskim stanie i potem kolejne etapy. Ta atrakcja turystyczna jest jednocześnie lekcją historii. Dzisiaj jest bardzo modne, przypominanie lekcji historii, ale trzeba wspomnieć o tym rodzie Toporczyków Melsztyńskich, jaką mieli ogromną zasługę w tworzeniu państwowości polskiej. Tak się składa, że przy każdej okazji szczególnie rodziny z dziećmi, które również będą tutaj zapraszane, będą mieli okazję przypomnieć sobie tę lekcję historii. To będzie takie naturalne douczenie się historii - dodał Ryszard Pagacz, II wicewojewoda małopolski. 

 - Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest ta edukacyjna sprawa. Tu będą przyjeżdżały wycieczki młodzieży. To dla młodzieży najważniejsza sprawa jest, pokazywanie tej historii, to jest coś pięknego. Tu jeden zamek, zaraz następne zamki, gdyby to połączyć w szlak dostępny dla wszystkich to naprawdę jest wielka sprawa przy tak pięknych widokach - tłumaczył Michał Wojtkiewicz, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Zakliczyn. 

Gmina do tej pory wykonała cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich przy wieży zamkowej w Melsztynie. Ich wartość wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym ponad milion złotych wyniosły dotacje właśnie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz 225 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mur budowli został podniesiony do wysokości prawie 12 metrów. Dzięki temu już teraz można stamtąd podziwiać piękne widoki na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki. W 2022 r. gmina natomiast otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 740 tysięcy złotych na kolejny etap odbudowy wieży. Dzięki temu powstaną dwie kolejne kondygnacje budynku wieży zamku, do wysokości 18 metrów.  Przypomnijmy, że w tym roku zakliczyński samorząd pozyskał już 100 tysięcy złotych dotacji z budżetu województwa małopolskiego na kolejny etap odbudowy melsztyńskiego zamku.  Za te pieniądze rozpocznie się wznoszenie przypory wieży, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie również znajdzie się taras widokowy. Przypora będzie miała 16 metrów wysokości. Gmina Zakliczyn ogłosiła już przetargi na te zadania.
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe