Ekstradycja Czesława K. stała się faktem. Miał w 2019 r., zamordować swoją żonę!

  • 23.05.2022, 18:56 (aktualizacja 23.05.2022, 19:00)
  • KWP Kraków
Ekstradycja Czesława K. stała się faktem. Miał w 2019 r., zamordować swoją…

W dniu 12 maja br., po podjęciu przez Sąd w Londynie ostatecznej decyzji Czesława K. został wydany stronie polskiej. 40-latek w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Tarnowie jest podejrzany o zabójstwo żony.

28.02.2019 r. na terenie miejscowości Bielcza (powiat brzeski) w rzece Uszwica ujawnione zostały zwłoki kobiety. Dalsze czynności potwierdziły, że jest to ciało Grażyny K., której zaginięcie zgłosiła wcześniej rodzina.  Zarządzona została sekcja zwłok jak również badania kryminalistyczne ujawnionych śladów i przedmiotów. 

Jak ustalono Grażyna K. przyleciała do Polski z Anglii w dniu 3 stycznia 2019 r. W toku wykonywanych czynności ustalono, że ostatnią osobą jaka miała widzieć Grażynę K.  był jej mąż Czesław i było do w dniu 3 stycznia 2019 r. około 22:30.  Pomimo, iż w dniu 4 stycznia 2019 r. Czesław K. nie miał kontaktu z żoną nie zgłaszał zaginięcia ponieważ był przekonany, że wyjechała ona do Anglii i że tam się spotkają. Jednak rodzina Grażyny K. zgłosiła jej zaginięcie.

Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany  w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze  na wydanie w dniu 2 lipca 2019 r.  postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie z nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny,. tj. o czyn z art. 148 § 1 kodeksu karnego.  
Jednak wobec faktu iż Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony.  2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, w dniu 10 lipca 2019 r., Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała  za Czesławem K. list gończy. 
Wobec ustalenia, że może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, w dniu 23.07.2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.  W tym samym dniu brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K.  Mężczyzna stanął  przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (mi.in. z związku z odwołaniami aresztowanego, pandemią i Brexitem).

12.05.2022 r. Czesław K. został przetransportowany drogą lotniczą do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie  przejęli aresztanta i doprowadzili go  do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie  w dniu 18.05.2002 ogłoszone zostały mu zarzuty. Nadto tarnowski Sąd utrzymał zastosowany wobec 40-latka środek zapobiegawczy w postaci  tymczasowego  aresztowania do dnia 11 czerwca 2022 r.

W śledztwie planowane jest przeprowadzenie dalszych  czynności dowodowych, w tym zasięgniecie  specjalistycznych ekspertyz  kryminalistycznych.

KWP Kraków

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe